Jak objawi się astygmatyzm?

Czy astygmatyzm może się po prostu "pojawić" ? Nigdy nie miałam problemów ze wzrokiem, ostatnio podczas badania dna oka się okazało że mam lekki astygmatyzm i wade 2 i 1,5. Widzę dobrze wszystko, choć obraz lekko mi drga i faluje, ale to nie zmniejsza widoczności.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany z wykryciem wady wzroku, która wcześniej mogła zostać nierozpoznana. Prawidłowo również, że poddaje się Pani regularnemu badaniu wzroku u lekarza okulisty. Tylko takie czynności są w stanie wcześniej uchwycić ewentualne przypadłości i schorzenia narządu wzroku.

Astygmatyzm jest coraz powszechniejszą wadą wzroku, polegająca na zaburzeniu widzenia, powodując, że jest ono nieostre oraz niewyraźne. Należy podkreślić, że dotyczyć to może każdej odległości. W wadzie tej odczuwa się skrzywienie obrazu i pogorszenie czułości na kontrast w widzeniu.

Do głównych objawów tej przypadłości, można by zaliczyć przede wszystkim: nieostre widzenie, a także widzenie jak przez mgłę, bóle oczu, głowy, narastające napięcie w obrębie gałek ocznych, częste mruganie oraz mrużenie oczu, a także problemy z koncentracją.

Nie ma dokładnej przyczyny powstawania astygmatyzmu. Warto podkreślić, że może być on dziedziczony, więc można posiadać predyspozycje genetyczne do rozwoju tej wady. Do rozwoju astygmatyzmu może mieć wpływ też przebyty uraz oka lub wady rogówki. Bardzo często występują w parze z krótko- lub dalekowzrocznością i często zdarza się sytuacja, że jest on wykrywany podczas kolejnych badań kontrolnych wzroku. Najważniejszym jest natomiast, aby w porę rozpocząć korektę, dobierając właściwe szkła.

Zalecamy Pani, w razie wątpliwości konsultację z lekarzem okulistą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, aby poprawić Pani, jakość widzenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/astygmatyzm

https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/astygmatyzm-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.