Jak ocenić wynik RTG stawu kolanowego u 22-latki?

Dzień dobry, Julia 22 lata, parę dni temu miałam wykonywane USG stawu kolanowego. W rozpoznaniu: zmiany przeciążeniowe stawu kolanowego, obrzęk płynowy zachyłka nadrzepkowego. Struktury więzadłowe stawu: LCL - bez cech uszkodzenia MCL - bez cech uszkodzenia ACL - prawidłowo napięty bez cech uszkodzenia PCL - o prawidłowej ciągłości Łąkotki: LM - łąkotka bez cech uszkodzenia MM - łąkotka z cechami przeciążenia, bez pęknięcia Zachyłek nadrzepkowy: warstwa płynu 14x6x8mm. W obrębie więzadła rzepki - od strony bocznej napinanie włókien i niewielkiego stopnia wybrzuszenie do strony brzusznej. Otorobiona zmiana w zachyłku narzepkowym 4x3mm. Lekarz przepisał Roticox 2x dziennie przez 10 dni, następnie 8 dni 1x rano. Gdyby niebyło poprawy lekarz zalecił punkcje kolana i iniekcję okołostawową leków przeciwzapalnych powyżej 3 tygodni. Wcześniej miałam zrobione RTG w opisie nic niebyło, ale na zdjęciu było widać mały wolny fragment. Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano badanie obrazowe stawu kolanowego. Nie wspomniała Pani, jakie dokładnie występowały dolegliwości ze strony układu ruchu, czy był obecny jakiś uraz mechaniczny.

Na podstawie przedstawionego badania ultrasonograficznego kolana, można by stwierdzić, że prawdopodobnie zaobserwowano obecność płynu w stawie kolanowym. Może być on efektem przebytego urazu lub przeciążenia stawu, wynikającego między innymi z nadwagi, siedzącego trybu życia, czy dźwigania ciężkich przedmiotów. Do takiego stanu często przyczynia się również dna moczanowa, zapalenie kości, czy torbiel Bakera nierzadko obecna w dole podkolanowym.

Leczenie, które zaproponował lekarz ortopeda powinno okazać się skuteczne. W dalszej kolejności dość często stosuje się kurację sterydami, które działają miejscowo i przeciwzapalnie.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan Pani zdrowia, dlatego też, w razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. W przypadku braku poprawy w wyniku dotychczasowego leczenie, lekarz zdecyduje o jego modyfikacji.

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kolana-i-uszkodzenia-lakotki-wiezadla-rzepka

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.