Jak odnaleźć w sobie motywację i radość w życia?

Dzień dobry. Moim problemem jest brak perspektyw na przyszłość. Wszystko widzę w ciemnych barwach nic mnie nie cieszy a jak cieszy to jest okres dosłownie chwilowy. Nie mam żadnych planów mój dzień zaczyna się od wstania z łóżka i robienia ciągle tego samego brak mi motywacji do działań szybko wszystko mnie nuży. Nawet kiedy pracowałem to nie zmieniło mojego sposobu myślenia robiłem swoje żyłem z dnia na dzień czując się jak robot. Od dawna jak ja to nazywam mam osobowość depresyjną? Od czasów szkoły pamiętam że często chodziłem zdolowany nie mając powodu ten stan utrzymuje się do dziś. Chciałbym żyć tak jak inni cieszyć się życiem spełniać się (ale jak mam to zrobić skoro nie mam żadnych planów kompletna pustka w głowie) potrafię cały dzień przeleżec w łóżku nic nie robiąc, nawet nie chce mi się wychodzić z domu a kiedy już wyjdę do znajomych to nie mam o czym z nimi rozmawiać tzn nie mam w głowie żadnych myśli jeszcze parę lat temu cisza mnie krepowala a dziś mi to zupełnie nie przeszkadza. Już nawet usłyszałem że zrobiłem się mułowaty. Nie płaczę nie straciłem apetytu nie mam problemu ze spaniem nie gubię na wadze więc to na pewno nie depresja. Moja siostra to przeciwieństwo mnie ciągle uśmiechnięta mająca plany faceta pracę a ja nie mam zupełnie nic. Co mi jest?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, opisywany przez Pana stan może wskazywać na objawy depresji. Depresja to zaburzenie nastroju i emocji, ale także utrata zainteresowań, czy radości życia. Jest to zaburzenie, którego objawy mogą być bardzo różne i dlatego trudno rozpoznać depresję u pacjenta. Depresji towarzyszy pesymistyczne spojrzenie na świat, zaburzenia koncentracji, niska samoocena. Napisał Pan, że nie płacze , nie stracił apetytu oraz nie schudł. Natomiast występowanie tych objawów nie musi wykluczać depresji. Nie można jednak postawić żadnej diagnozy na bazie tylko i wyłącznie powyższego opisu. Zachęcam do udania się na wizytę do psychologa, który dokona całościowej diagnozy. W przypadku depresji bardzo ważne jest podjęcie psychoterapii. Stosuje się również farmakoterapię, jako kompletny model terapeutyczny. Jeśli natomiast psycholog wykluczy depresję, to warto udać się do lekarza internisty. Czasami obniżony nastrój, brak motywacji i energii są wynikiem niedoboru witamin, anemii, czy problemami hormonalnymi.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Witam
Opisane objawy mają charakter wielowarstwowy i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proszę poszukać doświadczonego psychoterapeuty, aby rozkminować to, co przeszkadza, przyjrzeć się swoim lękom, emocjom, dotrzeć do niezaspokojonych potrzeb i przepracować to, co nie pozwala cieszyć się życiem.
Pozdrawiam
Anna Szyda