Jak opanować drżenie dłoni podczas posiłków?

Dzień dobry. Mam 33 lata i pewien problem, który bardzo utrudnia mi życie. Dotyczy to bardzo silnego drżenia rąk, dłoni, podczas posiłków z określonym towarzystwie. Drżenie jest tak silne, że muszę przerwać posiłek. Dzieje się tak na różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich, np. wśród niedoszłych teściów, dalszej rodziny, uroczystości weselnej itp. Problem pojawił się już raz w wieku 15 lat (w wieku 13 ojciec umierał mi na rękach - podejrzewam, że to mogła być przyczyna), ale z biegiem czasu ustąpił. Miałem spokój do tej pory. Dodam, że jestem sprzedawcą i mam codzienny kontakt z klientami - wydawanie pieniędzy, otwieranie kartonów, prezentowanie towaru - problem nie występuje. Dzieje się tak tylko podczas wspomnianych wcześniej posiłków - utrzymanie łyżki czy widelca bez silnego drżenia rak graniczy z cudem. Dodam również, że w wieku dojrzewania tj. 13 lat byłem w szpitalu z powodu kołatania serca i panicznego lęku spowodowanego tym, że kołataniem. Rozpoznanie miałem wówczas neurosis. Jestem po rozwodzie. Układam sobie też na nowo życie z nową kobietą i spotkania z jej rodzina będą częste, a ja mam problem, z którym sobie nie radze. Bardzo proszę o poradę. Z wyrazami szacunku, Józef
33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe o typie lęku społecznego. Fobia społeczna może być uogólniona lub określona - dotyczy wówczas określonych sytuacji, jak np. spożywanie posiłków w obecności innych osób. Przeżywany stres powoduje napięcie mięśni, które wywołuje drżenie. Jeśli dodatkowo stara się Pan zaciskać dłonie, aby powstrzymać drżenie, może Pan uzyskiwać odwrotny efekt do zamierzonego.
Leczenie może być objawowe, czyli doraźne stosowanie leków uspokajających lub z parasympatykolitycznych. Objawowe leczenie to również zmniejszanie drżenia przez rożne sposoby, np. odwracanie uwagi. Pomocne może być regularne ćwiczenie technik relaksacyjnych. W sieci można znaleźć wiele plików z muzyką relaksacyjną lub zakupić odpowiednie książki i płyty (np. „Trening autogeniczny” V. Albisetti)

Leczenie fobii społecznej polega przede wszystkim na psychoterapii oraz stosowaniu leków przeciwdepresyjnych. Polecam Panu konsultację u lekarza psychiatry oraz  informacje dostępne w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-chory-na-niesmialosc
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-trzesacymi-sie-rekoma
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/klopotliwe-drzenie-rak-podczas-przynoszeni...
http://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak

Serdecznie pozdrawiam