Jak opanować problemy z wypróżnieniem?

Witam. Mam 18 lat mam problem z załatwianiem się, gdy chodziłam do szkoły pare razy było tak że nauczycielka nie chciała mnie wypuścić do toalety. W tamtym czasie coraz mniej chodziłam do szkoły ponieważ od samego rana kiedy tylko wyszłam z domu chciało mi się do łazienki. Uciekałam z lekcji i gdy tylko dojechałam do domu to mi się odechciewało. Czasem było tak że bardzo bolał mnie brzuch że aż nie mogłam iść ani siedzieć.Ustąpiło to troche dopuki nie poszłam do pracy, teraz to wróciło.Co robić?

Polecam zgłosić się do lekarza rodzinnego lub gastrologa, który przeprowadzi dokładniejszy wywiad i zaleci odpowiednie badania. Jeśli okaże się, że nie ma żadnych problemów w ciele to wtedy warto zgłosić się do psychologa na konsultację. Problemy z wypróżnianiem pojawiają się też na skutek stresu, a zakończenie szkoły i podjęcie pracy często stresuje, bo to zupełnie nowa sytuacja, z którą trzeba się oswoić. Jeśli problem nie minie w ciągu kilku tygodni, warto skorzystać z pomocy psychologa, żeby Pani stan nie pogarszał się. Oprócz konsultacji z lekarzem i psychologiem zawsze warto zadbać o zdrowy styl życia, w Pani sytuacji szczególnie chodzi o odpowiednią dietę i spożycie płynów, aktywność fizyczną oraz w miarę regularny tryb życia, czyli chodzenie spać i wstawanie o podobnej porze, regularne posiłki.

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że przyczyną Pani objawów mogą być nawykowo utrwalone przez Panią zachowania napięciowo-nerwicowe, jako reakcja na niepokojące Panią sytuacje, czy wydarzenia.

Sugeruję,
- żeby skonsultowała się Pani z lekarzem pierwszego kontaktu, który zadecyduje, co dalej.
- równolegle zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem, żeby mogła Pani dotrzeć do przyczyny Pani problemów z przewodem pokarmowym.

Życzę Pani dużo dobrego,
Irena Mielnik-Madej