Jak pomóc córce, która po zdradzie pociesza się alkoholem?

MOJA CORKA PO 30 LATACH ZACZELA SIE POCIESZAC ALKOCHOLEM POWODEM BYLA ZDRADA PARTNERA Z KTORYM MA DWOJE DZIECI 12 i 5 LAT WYCHOWANIEM ZAJMOWALA SIE SAMA POMIMO ZE RAZEM MIESZKAJA CORKA CALKOWICIE ZATRACILA SWOJA OSOBOWOSC CZUJE SIE KIMS ZBYTECZNYM . PARTNER NIE MOZE ZROZUMIEC ZE JEST CHORA , NIE WIELE DO NIEJ DOCIERA.JA JUZ TRACE SILY SAMA PRZESZLAM TYLKO TRAGEDJE . STARAM SIE JEJ POMOC. POTRAFIL JEJ OGOLIC GLOWE TYLKO JA WYZYWA I STRASZY. BYLA CUDOWNA MATKA I CORKA TERAZ SIE BOI

Witam serdecznie

Rzeczywiście jest to trudna sytuacja dla Pani i dla Pani córki . Warto by Pani córka zgłosiła się na terapię, by znów uwierzyć w siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości, przepracować trudne dla niej rzeczy, nauczyć się jak nie ulegać , być bardziej asertywną i nauczyć jak dbać o swoje sprawy i o siebie. Ważne , że córka ma wsparcie w Pani , choć w tej sytuacji powinna podjąć psychoterapię.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Witam,
Nadużywanie alkoholu jest objawem, Pani córka cierpi - picie alkoholu to jej forma wołania o pomoc. Jednocześnie picie jest destrukcją dla niej samej. Pierwszym tematem teraz dla córki żeby mogła realnie podejść do swojej sytuacji - jest zaprzestanie picia. Niech pójdzie ( notabene może Pani towarzyszyć jej jako osoba wspierająca na spotkanie aa - na stronie www.aa.org.pl znajda panie terminy spotkań otwartych).Na spotkaniu spotkacie grono osób, które wzajemnie wspierają się w decyzji o niepiciu alkoholu. Kolejny temat to zaniżone poczucie wartości córki. Warto żeby Pani mówiła córce (wyłącznie kiedy jest trzeźwa) co w niej Pani ceni, co jest w niej wartościowego. No i przydałaby się niezależnie psychoterapia. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Warto, żeby córka rozpoczęła terapię? Najpierw odwykową a później psychoterapię lub leczenie w ośrodku dla osób z podwójna diagnozą.Pozwoli jej to inaczej spojrzeć na siebie, nauczy stawiać granice, pomoże odzyskać pewność siebie, poczucie wartości i bezpieczeństwa, a tym samym da siłę, by uporządkowała swoje życie.