Jak pomóc swojemu chłopakowi?

Dzień dobry. Kilka miesięcy temu, dowiedziałam się, że mój chłopak choruje na depresję. Jeszcze przed tym, jak mi o tym powiedział, zaczęłam zauważać jego dziwne zachowania, nie mógł się skupić, był dla mnie niemiły, jak bym nic dla niego nie znaczyła. Teraz już wiem o jego chorobie i staram się tolerować jego obojętność, ale czasami jako człowiek "z charakterem" nie mogę się powstrzymać, żeby nie wybuchnąć. W dzieciństwie byłam dość rozpieszczonym dzieckiem i teraz to się odbija. Tak naprawdę nie jestem na niego aż tak zła, tylko chodzi o pokazanie, że "ja też mam wiele do powiedzenia". Potem, kiedy on już wraca do normy, przeprasza mnie, mówi, że ciężko mu się kontrolować. On sądzi, że zachorował dlatego, że utracił swoje cele, czyli całe świadome życie dążył do czegoś, a jak już wszystko osiągnął, to coś w środku niego się zmieniło. W dzieciństwie nie czuł miłości i ciepła, z rodziną nie jest związany. Obawia się też, że to schizofrenia. Dręczy się także tym, że krzywdzi mnie, chociaż zawsze mu zaprzeczam. Lekarz mówi, że jego stan się polepsza, ale nie może określić, jak długo jeszcze to potrwa. Bardzo go kocham i chcę mu pomóc, proszę więc o radę, bo sama nie wiem, jak mam się zachowywać. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Myślę, że w tej sytuacji jest Pani źródłem dużego wsparcia i pomocy dla swojego chłopaka. Pani jest również trudno w tej sytuacji, więc może się zdarzyć, że poniosą emocje. Jeśli jednak wyjaśnia Pani ich źródło na bieżąco, to nie powinno to wpływać negatywnie na samopoczucie partnera. Proszę zapewniać go o swoim uczuciu i trwać przy partnerze, zdając sobie sprawę z trudności, jakie mogą się pojawić.

Warto również pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym leczenie. Wątpliwości co do diagnozy są dość częste, pacjenci mogą się bać, że np. ,,zwariują". Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby te wątpliwości wyjaśnił Pani partnerowi lekarz prowadzący. Warto również zachęcić do rozmowy z psychologiem lub psychoterapeutą. Psychoterapia znacznie zwiększa skuteczność leczenia i pomaga zapobiegać nawrotom. Wypowiedzi partnera sugerują, że może odczuwać potrzebę takiej rozmowy.

Polecam również informacje zawarte w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn.

Podobne informacje można również znaleźć na stronie ,,Anonimowych Depresantów": http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html.

Serdecznie pozdrawiam