Jak pomóc żonie, która ma osobowość zależną?

Mam pytanie, jak można pomóc żonie, która wg psychologa ma osobowość zależną? Od jakiegoś czasu nie układało nam się w związku i zaproponowałem by żona wyprowadziła się i żebyśmy wszystko przemyśleli. Żona poszła dwa tygodnie temu do psychologa i tam dowiedziała się, że ma osobowość zależną do której się przyczyniłem. Nie wiem, jak mógłbym jej pomóc, a jednocześnie nie zaszkodzić. Wydaje mi się, że oboje chcemy być dalej ze sobą.

Szanowny Panie. Nie rozumiem, na jakiej podstawie w trakcie jednej wizyty psycholog odważył się na stwierdzenie osobowości zależnej u Pana żony. Obarczył również Pana winą za uzależnienie żony.
Nie przyjmujcie tego Państwo do siebie jako wyrok na Wasz związek. Próbujcie sami ułożyć sobie związek lub udajcie się do psychoterapeuty rodzinnego lub dla par.
Mam za mało informacji o Waszym związku by udzielić konkretnych wskazówek.
Życzę powodzenia
Serdeczności
Edward Jakubowicz

Witam,
Trudno mi sobie wyobrazić diagnostykę osobowości w trakcie jednego spotkania. Oczywiście, specjalista mógł zauważyć pewne cechy, na podstawie których postawił taką hipotezę. Jednak wydaje się, iż to zdecydowanie zbyt krótki czas na stawianie diagnozy. Osobowość kształtuje się od najmłodszych lat, trudno jednoznacznie określić kto się do tego przyczynił i w jakim stopniu. To dość pochopne obarczać Pana odpowiedzialnością.
Nie określa Pan trudności, jakie pojawiły się w Waszej relacji. Dlatego sugerowałabym, abyście udali się Państwo do specjalisty, który pomoże Wam poszukać rozwiązań. Być może żona zechce podjąć terapię indywidualną, w trakcie której będzie mogła ponownie przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu i rozpocząć odpowiednią pracę.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam,
Trudno jest mi sobie wyobrazić, aby psycholog obarczył Pana winą za zależnościowe skłonności żony, ponieważ typy osobowości kształtują się w dzieciństwie. Kolejne relacje interpersonalne jedynie powielają schemat wytworzony w dzieciństwie. Często jest tak, że małżonek wchodzi w relacje zależnościową, jednak nie możemy tu mówić o winie. Z doświadczenia wiem, że pacjenci często nadinterpretują słowa terapeuty. Proponuję otwartą rozmowę z żoną, być może rozwiązaniem będzie też wspólna wizyta u teapeuty.
Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę (ośrodek), który zajmuje się terapią małżeńską / par. I w zależności od rozpoznania Państwa trudności, może zaproponować terapię małż. i/lub skierować na terapię indywidualną.

Dzień dobry, diagnoza zaburzenia osobowości (a osobowość zależna do takich należy) odbywa się podczas nawet kilkunastu spotkań, a często dopiero w trakcie trwania terapii uwydatniają się cechy takiej osobowości. Druga sprawa - osobowość kształtuje się głównie w okresie dzieciństwa i wieku młodzieńczego nie można jej raczej zmienić żyjąc w małżeństwie. Zachęcam państwa do wspólnej konsultacji u psychoterapeuty zajmującego się terapią par, przyjrzycie się państwo waszym problemom, być może skieruje on jedno z państwa na terapię indywidualną. Pozdrawiam.