Jak poprawić swój nastrój?

Witam, mam 18 lat, jestem kobietą. Od zawsze byłam nieśmiała, ale w poprzedniej szkole miałam więcej znajomych. W obecnej szkole źle się czuję. Mnóstwo uczyłam się przez dwa lata, a teraz myślę, że nie jestem na tym profilu co trzeba, że nie uda mi się zdobyć dobrej pracy, dobrze wykształcić, że wszystkich zawiodę. Ciągle mam uczucie, że ktoś mnie obgaduje, że śmieją się z moich ubrań, bo nie mam pieniędzy na takie superfirmowe. Wiem, że sama izolowałam się trochę od mojej klasy, nie chodziłam z nimi na imprezy, bo nie chciałam się upijać itp.

Chcę to wszystko powiedzieć moje mamie, ale ostatnio mamy różne problemy, np. finansowe, mało czasu dla siebie i odkładam to, żeby jej nie martwić. Jak tylko ktoś powie o mnie coś złego, to od razu czuję się gorzej. Często, a właściwie codziennie, po kilka godzin płaczę, tak żeby nikt nie widział. Rano nie mam ochoty wstawać do szkoły, a czasem budzę się wcześniej i mocno bije mi serce, bo nie wiem, co zrobić jak skończę tę szkołę, na jakie iść studia, jakie mam zdolności itp. Czasem wydaje mi się, że jestem nieudacznikiem i mam dla wszystkich za mało czasu. Nie byłam na żadnych badaniach. Nie przyjmuję leków.

Pomijanie pozytywnych informacji, myślenie typu ,,wszystko albo nic", katastrofizacja to typowe zniekształcenia myślenia w zespole depresyjnym. Przypisuje sobie Pani nadmierną odpowiedzialność i nadaje sobie sama etykietę "nieudacznika". Ważne życiowo decyzje warto przedyskutować z bliską osobą, autorytetem, pedagogiem lub terapeutą. Proszę nie zapominać, że jakiekolwiek decyzje odnośnie przyszłości Pani podejmie, nie będą one miały wymiaru ostatecznego. Błądzenie, zmiana zdania i punktu widzenia są ważną składową w procesie rozwoju osobowości i dojrzewania. W pokonaniu problemów, takich jak zaburzenia snu, koncentracji, niepokój może pomóc psychiatra, dobierając odpowiednie leki.