Jak poprawić swoją dietę?

Witam, od kilku miesięcy stosuje restrykcjną dietę. Przez 4mies jadłam po 900-1000kcal teraz dobijam do 1300-1500kcal. Moje zapotrzebowanie myślę, że powinno wynosić min 1750 do 2000kcal. Mam 31lat, 148cm wzrostu, ważę 41/42kg, trenuje siłowo (4-5x w tyg), umiarkowanie jeżdżę na rowerze (zależy od pogody i siły). Chcę wrócić do normalności, ponieważ mój obecny stan psychiczny I fizyczny jest w opłakanym stanie. Dodatkowo wyniki badań wyszły zle pomimo zdrowego odżywiania. (Wydaje mi się że jest to wina "głodówki"). Jak wyjść z tego w taki sposób żeby nie przytyć gwałtownie? Powinnam od razu wejść na 0 kcal lub na nadwyżkę kcal jednak boję się. Co mam robić? Proszę o radę.

W celu zwiększenia masy ciała należy wygenerować nadwyżkę kaloryczną. Jeśli wejdziemy na zero kaloryczne to ani nie przytyjemy ani nie schudniemy. Z racji tego, że regularnie wykonuje Pani treningi to nadwyżka kaloryczna pomoże zbudować masę mięśniową. Dlatego nie powinna się Pani obawiać gwałtownego wzrostu tkanki tłuszczowej. Co do kaloryczności diety to należy ją ustalić indywidualnie z dietetykiem ponieważ zależy ona od wielu czynników. Dieta na przytycie może zawierać tylko 300 kcal do nawet 1000 kcal. Warto zacząć od dolnego pułapu i na bieżąco kontrolować swoje postępy. Najlepiej byłoby regularnie wykonywać pomiary BIA (niektóre siłownie mają taki sprzęt, można również udać się do dietetyka), które pokażą nam czy nasze postępowania zwiększa tkankę tłuszczową, mięśniową, a może nie uzyskujemy w ogóle postępów. Wtedy należy na bieżąco manewrować kaloriami w dół lub w górę aż uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.