Jak poprawić swoje samopoczucie po tych lekach?

Witam. Byłem z dziewczyną ale męczyły mnie lęki i ciężko było mi sobie poradzić. Mama wysłała mnie do psychiatry kiedy nie miałem stwierdzonej żadnej depresji i zacząłem brać amisan 50 mg i escilatopram 10 mg. Nie umiałem ich odstawić po 3 miesiącach i udało się dopiero po roku i 3 miesiącach. Miesiąc było ok, ale zacząłem się mocno przejmować pewnymi rzeczami i lęki zaczęły znowu mocno doskwierać. W tej chwili nie mam siły już na nic, od dwóch miesięcy nie potrafię żyći boje się ze się uzależniłem od tych leków na zawsze. Słyszałem że leki na stałe nawet po odstawieniu obniżają poziom serotoniny w mózgu ( bądź dopaminy) i już nigdy nie będzie tak samo. Chodzę do psychologa ale to tylko chwila ulgi, za chwile wracają problemy i nie umiem skupić się na życiu i pracy. Nie potrafię żyć, mam 25 lat.

Szanowny Panie,

Leki psychotropowe są skuteczną metodą leczenia wielu zaburzeń psychicznym w tym również depresji, natomiast każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie z lekarzem psychiatrą, ponieważ dobór odpowiedniego leku i jego dawka w zależności od indywidualnej osoby są tutaj kluczowe i powinny być rozpatrywane indywidualnie. W tym celu polecam skonsultować się z lekarzem psychiatrą i wszystko dokładnie z nim omówić.

Warto również zastanowić się nad podjęciem współpracy z psychoterapeutą/psychoterapeutką, ponieważ psychoterapia zwiększa prawdopodobieństo dobrostanu psychicznego i zmniejszenia lub usunięcia objawów, a ponadto zmniejsza ryzyko nawrotu objawów psychiatrycznych.

W leczeniu depresji i zaburzeń lękowych między innymi psychoterapią o udowodnionej naukowo skuteczności jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jest to coś innego niż porada psychologiczna. W psychoterapii pracuje się nad zmianą przekonań oraz utrwalonych wzorców zachowań które w znacznej mierze przyczyniają się do podtrzymywania zaburzeń. jest to praca oparta o współpracę i zakłada specyficzną relację między terapeutą a pacjentem/klientem.

Pozdrawiam.