Jak poradzić sobie z takim silnym stresem?

Witam! Mój problem polega na stresie. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt że ten stres mnie demotywuje. Ciągle się stresuję, że coś nie wyjdzie, że mam brudne ubrania, że w szkole zapytają mnie a ja nie będę znała odpowiedzi. Czas to gdy nauczyciel żąda pytanie a ja znam odpowiedź to się nie zgłaszam bo boję się że jednak to zła odpowiedź i mnie wyśmieją, a potem okazuję się że to była dobra odpowiedź. Mój stres jest już od bardzo dawna, nigdy nie był motywujący, zawsze pogarszał mój stan. Gdy jest sprawdzian, lub kartkówka czy coś takiego ja nagle wszystjo zapominam, aby się uspokoić rysuję coś na brzegach kartki. Czasem mam wrażenie że wszyscy się na mnie patrzą i bardziej się stresuję. Objawy które mi często towarzyszą to trzęsienie rąk, zapominam słów, czasem odcinam się i przez chwilę patrzę w jeden punkt, zrywam skutki z palcy, obgryzam policzki od środka, obgryzam usta. Przed egzaminem usmoklasisty zaczęłam się bardzo mocno stresować i było to gorsze niż wcześniej czyli codzienny stres przerodził się w coś gorszego. Od tamtego momentu często mam że ciężko mi się oddycha po jakimś wysiłku fizycznym bądz po prostu podczas stresu. Często mój stres przeradza się w panikę lub furię. Mam ochotę uciec lub coś rozwalić lecz najczęściej to wolę ucuec, mam ochotę się rozpłakać co często się dzieje i zaczyna się problem z złapaniem oddechu, walenie serca,zawroty głowy itp. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, moja mama kupowała meliski tabletki uspokajające alby jakoś zadziałać lecz to nie pomaga nawet odrobinę. Ten stres utrudnia mi życie i nie wiem czasem nawet dlaczego się stresuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety tabletki uspokajające niewiele w tej sytuacji zmienią. Stres bardzo utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie, ale musi Pani nauczyć się z nim żyć. Nie jest w stanie go Pani wyeliminować całkowicie ze swojego życia, gdyż stres będzie zawsze obecny w mniejszym lub większym stopniu, ale ważne, żeby nauczyć się z nim radzić.

Problemy, które Pani opisuje wymagają kontaktu z psychologiem. W szkole powinien być specjalista, z którym będzie Pani mogła bezpłatnie porozmawiać. Proszę się do niego udać i opowiedzieć o swoich odczuciach, lękach, obawach oraz demotywującym stresie, który towarzyszy Pani na każdym kroku. Wspólnymi siłami na pewno znajdziecie rozwiązanie.

O tym, że stres nie musi być problemem przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/8-sposobow-na-walke-ze-stresem.

Metody walki z nim opisane zostały natomiast pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres.

Pozdrawiamy i życzymy tylko spokojnych dni!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.