Jak poradzić sobie ze swoją niską samooceną?

Witam! Mam 19 lat i od początku liceum nie umiem określić, co się ze mną dzieje. Zawsze byłam lekko na uboczu, nigdy nie umiałam nawiązać trwałej przyjaźni z nikim, ale zawsze czułam swoją wartość jako osoby, nawet mimo statusu kozła ofiarnego w podstawówce i "nieszczęśliwej miłości" w czasach gimnazjum. Od początku liceum natomiast straciłam pewność siebie (nigdy nie było jej wiele), wiarę we własne możliwości i poczucie wartości. Boję się życia. Jak sobie z tym poradzić?

Przypuszczam, że rola kozła ofiarnego i nieszczęśliwa miłość (i może jeszcze parę innych problemów, które się nie zmieściły w wypowiedzi...) musiały być mocno wyczerpujące dla Pani. Zapewne "wyczerpały" rezerwy odporności, i teraz niewiele trzeba, by znalazła się Pani "poniżej kreski".
Taką siłę wewnętrzną (i poczucie wartości, i zdolność bycia w relacji) można odbudować, albo wręcz zbudować od zera, w trakcie psychoterapii.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
okres szkoły średniej , to okres kształtowania własnej tożsamości, czas pierwszych miłości i trudnych relacji. Być może pomocna okaże się rozmowa z psychologiem szkolnym lub psychoterapeutą, aby mogła Pani odnaleźć swoje mocne cechy, zasoby i poczuć się dobrze ze sobą.
Pozdrawiam
Monika Prus

Po pierwsze należy się rzetelnie zdiagnozować- czy to "tylko" niska samoocena, czy może coś więcej (zaburzenia nerwicowe, depresyjne?). Proszę udać się do specjalisty, który posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii (nie wystarczą studia psychologiczne). W ramach funduszu dostępne są 12-tygodniowe psychoterapii (indywidualnej lub grupowej).