Jak postępować z dzieckiem cierpiącym na ADHD?

Nie daję rady z dzieckiem 8-letnim, który ma ADHD.W szkole nic nie robi, w domu ciągła walka(upominanie, odrabianie lekcji do końca dnia,nawet w nocy żle śpi i mi nie daje.Przez co sama jestem na skraju wytrzymania.Co mam robić? Padagog twierdzi że nie może nic poradzić i ma za dużo dzieci, psycholog każe być cierpliwym a psychiatra nie znając dziecka chce faszerować go lekami.Proszę pomóżcie. Podpowiedzcie coś.

Witam Panią serdecznie,
Współczuję Pani, bo widzę, że nie znajduje Pani wsparcia, jest Pani zagubiona. To trudna sytuacja, ale moim zdaniem szuka Pani pomocy u właściwych specjalistów. Zacznę od lekarza - jeśli obecny nie wzbudził Pani zaufania, może warto poszukać innego, który poświęci Pani i dziecku więcej czasu. Również leki mogą okazać się pomocne. Rozumiem Pani niepokój, ale dziecku też nie jest łatwo funkcjonować, on/ona (nie wiem czy to syn czy córka?) przecież nie chce być taki "niegrzeczny". Mówiąc wprost - dziecko też cierpi. Radziłabym poszukać lekarza, który wzbudzi Pani zaufanie i podawać zlecone leki przynajmniej przez jakiś czas, aby zobaczyć, jak zadziałają (np. czy spowodują lepszy sen?). Warto również moim zdaniem poszukać innego psychologa lub pedagoga - najlepiej specjalisty, który zajmuje się takimi problemami u dzieci. Taka osoba będzie w stanie Panią wesprzeć i doradzić najlepsze sposoby pracy z dzieckiem. Nie wiem gdzie Pani mieszka, ale warto poszukać, może w pobliżu znajdzie Pani jakiś ośrodek, który prowadzi terapię dla dzieci z ADHD. To będzie obopólna korzyść - dla Pani i dla dziecka. Kolejna ważna sprawa - to Pani życie - czy ma Pani wsparcie od rodziny (zwłaszcza ojca dziecka?). Jakąś pomoc? Czy Pani pracuje, czy ma Pani możliwość zadbania o swoje potrzeby - relaks, jakieś rozrywki, hobby? Ta sfera ma duży wpływ na Pani samopoczucie, cierpliwość i siłę w zmaganiu się z trudnościami.
Serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Rozumiem Pani frustrację. Bardzo dobrze, że podjęła Pani kroki w kierunku uzyskania fachowej pomocy. Może warto zasięgnąć porady innego psychologa? Jest wiele wskazówek dla rodziców i nauczycieli dzieci z nadpobudliwością.
Poprawę może przynieść też ograniczenie cukru w diecie i suplementacja kwasami omega-3.
Jeśli funkcjonowanie dziecka jest skrajnie zaburzone - czasami konieczna jest farmakoterapia. Dziecko z ADHD również się męczy (podobnie jak rodzic), ale nic nie może na to poradzić, ponieważ w ten sposób działa jego układ nerwowy. Niewielkie dawki odpowiednich leków mogą przynieść obojgu ukojenie.

Witam, proszę porozmawiać z psychologiem do którego chodzi dziecko, aby zaproponował, poza cierpliwością która jest bardzo ważna, metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach z dzieckiem. Być może jest w stanie znaleźć dla Państwa informacje o miejscach gdzie mogą uzyskać dodatkowe wsparcie jak np. grupa rodziców którzy również borykają się z podobnym problemem, warsztaty poszerzające umiejętności radzenia sobie z dziećmi. Przesyłam link do artykułu: http://wyborcza.pl/1,87648,16725292,Dziecko_z_ADHD__rodzice_zyja_jak_na_wojnie__nauczyciele.html?disableRedirects=true
i stronę: http://ptadhd.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl