Witam Panią serdecznie,
Współczuję Pani, bo widzę, że nie znajduje Pani wsparcia, jest Pani zagubiona. To trudna sytuacja, ale moim zdaniem szuka Pani pomocy u właściwych specjalistów. Zacznę od lekarza - jeśli obecny nie wzbudził Pani zaufania, może warto poszukać innego, który poświęci Pani i dziecku więcej czasu. Również leki mogą okazać się pomocne. Rozumiem Pani niepokój, ale dziecku też nie jest łatwo funkcjonować, on/ona (nie wiem czy to syn czy córka?) przecież nie chce być taki "niegrzeczny". Mówiąc wprost - dziecko też cierpi. Radziłabym poszukać lekarza, który wzbudzi Pani zaufanie i podawać zlecone leki przynajmniej przez jakiś czas, aby zobaczyć, jak zadziałają (np. czy spowodują lepszy sen?). Warto również moim zdaniem poszukać innego psychologa lub pedagoga - najlepiej specjalisty, który zajmuje się takimi problemami u dzieci. Taka osoba będzie w stanie Panią wesprzeć i doradzić najlepsze sposoby pracy z dzieckiem. Nie wiem gdzie Pani mieszka, ale warto poszukać, może w pobliżu znajdzie Pani jakiś ośrodek, który prowadzi terapię dla dzieci z ADHD. To będzie obopólna korzyść - dla Pani i dla dziecka. Kolejna ważna sprawa - to Pani życie - czy ma Pani wsparcie od rodziny (zwłaszcza ojca dziecka?). Jakąś pomoc? Czy Pani pracuje, czy ma Pani możliwość zadbania o swoje potrzeby - relaks, jakieś rozrywki, hobby? Ta sfera ma duży wpływ na Pani samopoczucie, cierpliwość i siłę w zmaganiu się z trudnościami.
Serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości.
Rozumiem Pani frustrację. Bardzo dobrze, że podjęła Pani kroki w kierunku uzyskania fachowej pomocy. Może warto zasięgnąć porady innego psychologa? Jest wiele wskazówek dla rodziców i nauczycieli dzieci z nadpobudliwością.
Poprawę może przynieść też ograniczenie cukru w diecie i suplementacja kwasami omega-3.
Jeśli funkcjonowanie dziecka jest skrajnie zaburzone - czasami konieczna jest farmakoterapia. Dziecko z ADHD również się męczy (podobnie jak rodzic), ale nic nie może na to poradzić, ponieważ w ten sposób działa jego układ nerwowy. Niewielkie dawki odpowiednich leków mogą przynieść obojgu ukojenie.
Witam, proszę porozmawiać z psychologiem do którego chodzi dziecko, aby zaproponował, poza cierpliwością która jest bardzo ważna, metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach z dzieckiem. Być może jest w stanie znaleźć dla Państwa informacje o miejscach gdzie mogą uzyskać dodatkowe wsparcie jak np. grupa rodziców którzy również borykają się z podobnym problemem, warsztaty poszerzające umiejętności radzenia sobie z dziećmi. Przesyłam link do artykułu: http://wyborcza.pl/1,87648,16725292,Dziecko_z_ADHD__rodzice_zyja_jak_na_wojnie__nauczyciele.html?disableRedirects=true
i stronę: http://ptadhd.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wychowywanie dziecka chorego na ADHD – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Gdzie można leczyć u dziecka ADHD? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Dziecko z mieszanym ADHD i cechami Aspergera – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Wychowywanie dzieci z ADHD – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Agresja u dziecka z ADHD – odpowiada Mgr Monika Prus
- ADHD u dziecka – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Jak radzić sobie z dzieckiem z ADHD? – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Jak radzić sobie z obecnością w klasie dziecka z ADHD? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy możliwe, że te zachowania to ADHD? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak pomóc dziecku z ADHD? – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak