Jak powrócić do zdrowego odżywiania po zakończniu diety?

Mam 19 lat i przy pomocy dosyć drastycznej diety udało mi się obniżyć masę ciała z 59 do 48 kg (jestem bardzo niska - BMI mam w normie). Wcześniej stosowałam dietę białkową ale wydaje mi się że przez intensywny trening jaki uprawiam kilka razy w tygodniu, zwiększyła mi się za bardzo masa tkanki mięśniowej i byłam cięższa. Zbędne kilogramy udało mi się zrzucić jedząc bardzo małe ilości mięsa, kefiry, owoce, warzywa i odrzucając kaloryczne produkty. Spożywałam od 100 do 600 kcal dziennie i nigdy nie przekraczałam tej normy. Teraz chciałabym uzupełnić ubytki witamin itp. i jednocześnie nie przytyć. Jak to racjonalnie zrobić żeby kilogramy nie wróciły? Dodam, że na stałe wykluczam pieczywo, makaron i słodycze.
19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim musisz wiedzieć, że po tak drastycznej diecie, prawie niemożliwe jest, by nie pojawił się efekt jo-jo. Stosowałaś dietę o wartości energetycznej, która nie zaspokaja nawet Twoich podstawowych potrzeb związanych z funkcjonowaniem organizmu tj. oddychania, krążenia it, a zatem jest to dieta niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Mogłaś sobie nią wyrządzić szkodę, dlatego na początek zalecałabym konsultację lekarską i wykonanie podstawowych badań, by sprawdzić obecny stan zdrowia.

Wykluczenie na stałe z jadłospisu pieczywa i innych produktów zbożowych również nie jest rozsądne.  Nawet w dietach odchudzających te produkty są obecne, gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika, witamin i cennych składników mineralnych niezbędnych dla zachowania dobrego zdrowia.

Powinnaś stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków, aż dojdziesz do diety o kaloryczności zgodnej z Twoim zapotrzebowaniem. Te informacje mogą być pomocne: http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyjsc-z-diety-faza-stabilizacji. Możesz również skorzystać z pomocy dietetyka, który wyprowadzi Cię z diety i pomoże dobrać dietę zgodną z Twoimi potrzebami.

Pozdrawiam