Jak pozbyć się panicznych ataków lęku?

Nerwica lękowa. Od dwóch miesięcy męczę się z nerwicą.Na początku łapało mnie w sklepie gdzie przebywało dużo.Wydawało mi się ,ze coś dzieje ze mną.Od brzucha się zaczynało niepokój stan napięcia,musiałem siadać na ziemi,zeby mi przeszlo.Raz bylo lepiej raz gorzej.Od 21 spie dosc dobrze do 6,7 rano w dzien nie moge zasnac non stop mysli nachodza i niepokoj.Mam straszny lek przed lekarzami,pojechalem do pediatry jak zobaczylem go dostalem paniki ze cos mi sie dzieje.Jak wyszedl od razu mi wszystko zeszlo.Teraz mam taki stan ze chodzic nie moge,wstane z lozka od razu mnie sztywnieje mi wszystko od jelit do zołądka i wydaje mi sie ze zaraz padnę,mam paniczny atak leku.Juz przed wstaniem napedzam się ze zaraz to mi przyjdzie.Jak sie sciemnia na dworzu uspokaja sie moj organizm.Prosze o pomoc.Nawet nie jestem wstanie wyjsc z domu,przejsc paru metrów.

Witam Pana, ataki paniki pojawiają sie nagle, z zaskocznia. Towarzyszy temu uczucie lęku, słabe czucie ciała, wrażenie jak by oddzielnia się od niego,a obraz wokól staje się zamazany. Występują przy tym objawy z ciała takie jak kołatanie serca, silne bóle głowy, bóle brzucha, nudności oraz pocenie się. Ataki pojawiają sie z przyczyn emocjonalnych, mogą być powiązane z trudnościami życiowymi z jakimi aktualnie się zmagamy lub z traumami z przeszłości. Dlatego też ważne jest ustalenie w jakich momentach dochodzi do takiego ataku oraz jakie sytuacje, myśli i wydarzenia je poprzedzają. W leczeniu takich dolegliwości ważna jest psychoterapia, w tym przypadku najbardziej skuteczna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Niektórzy psychoterpaueci prowadzą też terapię przez Skype lub przyjeżdżają do domu jeśli Pacjent nie jest w stanie z niego wyjść. Można także połączyć psychoterpię z farmakologią (leki przeciwlękowe i antydepresanty). Warto też zastanowić się co i dlaczego przeraża Pana w wizycie u lekarza.
W przypadku ataku paniki dominuje uczucie braku poczucia kontroli nad sobą. Dlatego najwazniejsze jest uspokojenie siebie, uzmysłownie sobie gdzie się teraz znajdujemy, co się dzieje wokól, dobrze jest wziąć kilka głębszych wdechów, zatrzymać je na kilka sekund i wypuścić, skupić uwagę na kliku przedmiotach wokól, skupić się na zapachu, dotknąć jakiegoś przedmiotu i skoncentrować swoją uwagę na nim. Takie działania służą urealnieniu sytuacji, a co za tym idzie odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa. Treningi relaksacyjne również są dobrym sposobem na zniwelowanie uczucia niepokoju. Pozdrawiam oraz życzę wiele wewnętrznego spokoju.