Jak pozbyć się paraliżującego stresu w trakcie sesji?

Jestem studentką III roku. Zawsze denerwowalam się egzaminami, ale nigdy nie było tak, jak teraz. Stres powoduje u mnie pustkę w głowie, wszystko zapominam i nie mogę się skoncentrować. Jestem na studiach muzycznych, więc często bywam stremowana, ale zawsze trema jest budująca, ale stres przed egzaminami po prostu mnie niszczy. Dziś dostalam 2.0 z egzaminu, na który bylam przygotowana. Z innych egzaminów mam same 5.0 i w ogóle na tej sesji mam tylko jedno 3.5. Potrzebuję rady, jak sobie poradzić z tym stresem. Obawiam się, że na poprawce jeszcze bardziej się zdenerwuję i nie zaliczę sesji. Zawsze towarzyszyły mi nerwy w życiu, ponieważ jestem DDA, oraz miałam ziarnicę zlośliwą (przeszłam chemioterapię i radioterapię), a rok temu poważnie zatrułam się tlenkiem węgla. Ale teraz jest dobrze, a denerwuję się wszystkimi, nawet nieważnymi sprawami. Bardzo mi to przeszkadza w codziennym życiu. Nawet śpię coraz gorzej i zawsze mi się jakieś głupoty śnią, jak np. dzisiaj - trzęsienie ziemi, kataklizm i wielka powódź w jednym. Chciałabym w końcu spokojnie podchodzić do sesji, jak również do spraw codziennych, i nie przejmować się głupotami. Proszę o radę, co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Podstawową metodą leczenia zaburzen lekowych jest psychoterapia. w szczególności psychoterapia poznawczo-behawioralna, która dostarcza użytecznych technik opanowywania lęku oraz działa na przyczyny problemów.

W opanowywaniu objawów  lęku pomocne bywa zastosowanie technik relaksacyjnych. Trening relaksacyjny wymaga systematycznych ćwiczeń. Relaksacja może przebiegać z zastosowaniem technik wyobrażeniowych, oddechowych lub relaksacji mięśniowej. Obecnie dostępnych jest wiele płyt i książek zawierajacych odpowiednie instrukcje. Mogę polecić Pani również informacje zawarte w portalu: www. relaksacja.pl.

W terapii zaburzeń lękowych pomocne bywają techniki wyobrażeniowe: należy wyobrażać sobie, że jest się ocenianym pozytywnie, że pokonuje się trudności. Takie wizualizacje należy systematycznie powtarzać.

Pani trudności związane z opanowywaniem stresu mogły się nasilić w związku z doświadczeniem ciężkiej choroby, przeżyciem stanu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Po przeżyciu traumatycznych doświadczeń mogą ujawnić się zaburzenia lękowe oraz depresyjne. Zaburzenia lękowe mogą być jedynym lub dominujacym objawem depresji, jest to tzw. depresja maskowana. Wówczas objawy ustępują po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych. Część leków przeciwdepresyjnych ma również działanie przeciwlękowe.

Dlatego też polecam Pani wizytę u psychiatry w celu przeprowadzenia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Psychiatra może przepisać również leki działające doraźnie uspokajająco. Część ośrodków akademickich ma własne poradnie zdrowia psychicznego dla studentów.

Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.