Jak pozbyć się takich krost na nosie?

Od wielu miesięcy mam krostki ropne w nosie, u wejscia do nosa i na skrzydełkach. Nos zaczerwieniony, krostki pojawiają się po obudzeniu i znikają w ciągu dnia ale stan zapalany utrzymuje się wiele miesięcy, czasem krost jest kilka naraz. Stosowałam mupirox, detreomycyne, dermisil, travocart. Bez skutków. Ostatnio używam ivostin do trądziku różowatego. Krosty nadal wychodzą, a rumień tylko nieznacznie słabszy...
KOBIETA, 36 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety na podstawie samego opisu trudno wskazać, co powoduje te dolegliwości w tym przypadku. Opisany problem należałoby skonsultować z dermatologiem – tym bardziej, że objawy utrzymują się już od kilku miesięcy. Dopiero lekarz będzie mógł skierować Pana na dokładną diagnostykę i dobrać odpowiednie leczenie.

Krosty i stan zapalny w nosie mogą oznaczać wiele różnych schorzeń. Czasami takie dolegliwości mają związek z opryszczką. Charakterystyczne dla tej choroby jest pojawienie się bolących pęcherzy w nosie. W jej przebiegu występuje także obrzęk błony śluzowej wewnątrz nosa. Pacjent może odczuwać również intensywne swędzenie lub pieczenie w tym miejscu. W przypadku tego schorzenia wskazana jest ostrożność – wirus może bowiem łatwo rozprzestrzenić się na inne obszary twarzy. Leczenie tej choroby często stosowane są miejscowe lub doustne preparaty. Taka dolegliwość często pojawia się u osób podatnych na infekcje. Warto zatem zadbać w większym stopniu również o swoją odporność.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-w-nosie-zakazenie-objawy-leczenie

Krosty oraz stan zapalny w nosie mogą pojawić się również w wyniku innych schorzeń, dlatego najlepiej zgłosić się jak najszybciej do lekarza, aby zdiagnozować problem i rozpocząć jego leczenie.

Warto też sprawdzić, jak na podobny problem odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-krostami-w-nosie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

opis zmian sugeruje trądzik różowaty, jednak bez bezpośredniej konsultacji nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna powstawania zmian. Należy zbadać skórę oraz przeanalizować dotychczasową pielęgnację domową i leczenie. Dopiero na tej podstawie można stworzyć odpowiedni plan terapii uwzględniający laseroterapię i peelingi chemiczne. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem odnośnie trądziku różowatego. Znajdzie Pani w nim podstawowe informacje odnośnie objawów, leczenia i zabiegów, które są dedykowane tego typu zmianom. Wklejam link: https://www.arsestetica.pl/blog/tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie/

Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania pozostaję do dyspozycji w wiadomości prywatnej lub drogą mailową: ptomaszyk@arsestetica.pl

Patrycja Tomaszyk

mgr kosmetologii bioestetycznej

Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii

Oddział w Warszawie

ul. Jaktorowska 5/U1 I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu

ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl