Jak przebiega proces tycia?

Witam serdecznie ! Chciałabym się doweidzieć dokładnie jak przebiega prces tycia. Nie do końca rozumiem informacje zawarte w internecie. O co chodzi z tą nadpodażą kalorii ? Niektórzy piszą, że nadwyżka 7000 kalorii, a inni, że już 5500 kalorii może doprowadzić do dodatkowego kilograma. Te informacje nie do końca są dla mnie jasne .. Czyli jak zjem np. 2 kebaby w ciągu tygodnia po za moimi dziennymi posiłkami lub dodatkowo tabliczkę czekolady to już tyję ? Jak dokładnie przebiega ten proces ?

Proces tycia jest bardzo złożony i uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Nie da się zatem określić odgórnych bardzo dobrych wytycznych odnośnie tego kiedy się zaczyna i jak przebiega w ramach uniwersalnego modelu dla wszystkich ludzi. Generalnie odkłdanie tkanki tłuszczowej zaczyna się wtedy kiedy ilość dostarczonej do organizmu energii jest większa niż ilość energii zużytej przez organizm. Z tego punktu widzenia znaczenie będzie miała każda dodatkowa kaloria. Nie da się łatwo określić kiedy powstaje ten nadmiar. Po pierwsze dla tego, że w zależności od tego jak działa nasz przewód pokarmowy teoretycznie zjedzona energia nie jest równa dostarczonej (tzn. jeżeli część tego co powinno zostać strawione i wchłonięte zostanie wydalone z kałem to o tyle mniej w stosunku do tego co wynika z tabel wartości odżywczej dostarczyliśmy energii). Po drugie określenie dokładne zużycia energii jest praktycznie niemożliwe, jest także różne w zależności od dnia. Jeżeli nawet wszystkie warunki i aktywność jest identyczna to kilka stopni różnicy w temperaturze na zewnątrz już może spowodować, że zużyjemy o kilka kalorii więcej dla utrzymania stałej temperatury ciała. Podane w internecie ilości są przyjętymi w ramach tego jaka musi być nadwyżka kaloryczna aby przytyć w sposób zauważalny 1 kg (bo jeżeli mamy tylko 200 kcal nadwyżki energetycznej nie zauważymy tego na wadze). Wartości te różnią się dla poszczególnych ludzi. Jeżeli przy normalnym odżywianiu utrzymuje Pani stałą masę ciała to jedzenie dodatkowych posiłków może się w konsekwencji przyczynić do wytworzenia tkanki tłuszczowej w sposób zauważalny. Przy czym o ile nie zacznie Pani spożywać więcej codziennie to proces ten będzie długotrwały i może być zrównoważony przez dodatkowy wysiłek fizyczny (np. spacer po kebaba).