Jak przytyć po radioterapii?

witam w tej chwili warze 45kg przy 175. Suchudłem po radioterapi. Nie moge dojsc do siebie. JAK MOGE PRZYTYC??

Jeżeli chce Pan zregenerować organizm po radioterapii musi Pan szczególnie zadbać o swój sposób odżywiania. Najlepiej zawsze w takiej sytuacji jest udać się do specjalisty, który w oparciu o pełen wywiad żywieniowy i medyczny pomoże dobrać najlepiej odpowiadające sytuacji postępowanie dietetyczne. W ramach ogólnych porad mogę Panu polecić częste spożywanie niewielkich, ale pełnowartościowych posiłków. W sytuacji tak dużego zaniku masy dobrym rozwiązaniem będzie nawet 6-7 posiłków w ciągu dnia. Kolejną ważną rzeczą jest to aby Pana dieta opierała się na tłuszczach i złożonych węglowodanach. Białko powinno być spożywane w niewielkich ilościach, gdyż choć z jednej strony jest niezbędne do odbudowy organizmu, jego nadmierna podaż może przyczynić się do nawrotu choroby nowotworowej. Poza tym powinien Pan stosować się do klasycznych zasad zdrowego odżywiania, przy czym źródła węglowodanów najlepiej w połowie spożywać oczyszczone, a w drugiej pełnoziarniste. Polecam także zastosowanie suplementacji witaminami i minerałami przynajmniej przez okres 1 miesiąca, gdyż pomimo dostarczania ich z pożywieniem długotrwały niedobór na jaki mógł być narażony Pana organizm może wymagać dodatkowego ich wprowadzenia do diety.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

Proszę wdrożyć do diety Nutridrinki przeznaczone dla osób z chorobą nowotworową, dodatkowo warto udać się do dietetyka po indywidualne zalecenia dietetyczne.

Pozdrawiam serdecznie