Jak radzić sobie z dzieckiem które ma autyzm?

Syn od urodzenia jest niepełnosprawny: autyzm, nerwica natręctw. Pyta się średnio o to samo w ciągu dnia 1000 razy, gdy mu nie odpowiem jest agresywny wobec mnie. Nie pozwala mi wstać rano, tylko jak on zechce, tzn. wyśpi się, bez przerwy są jakieś dziwne pretensje o nic, np. nie mogę odpowiedziec sasiadowi dzien dobry. Na kazdym kroku mnie kontroluje. Dostaje szału : drze sie na cały blok, kopie mnie, szczypie, bije, dwie osoby nie sa w stanie go utrzymac w szale. Dostaje fewarin i hydroksyzyne. Nie wiem co dalej robic, nie mam juz siły.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!

Wychowywanie dziecka autystycznego nie jest łatwe. Nie łatwo też udzielać rad i podpowiadać cudowne rozwiązania bo nie u każdego dziecka one się sprawdzą. Poza tym cudów raczej nie ma...Pani jest również potrzebne wsparcie. Nieoceniona byłaby pomoc w opiece by mogła Pani wyjsć z domu i zdystansować się, zresetować i nabrać energii. Dziecko powinno też korzystać z terapii, nie pisze Pani czy uczestniczy w jakiś zajęciach. Dobrze sprawdza się planowanie dnia i wykonywanie codziennych czynności wg niego. Dziecko lubi przewidywalność i tym samym da mu to poczucie bezpieczeństwa. Dobrze byłoby odbyć jakieś warsztaty dla rodziców czy zainteresować się grupą wsparcia gdzie z innymi rodzicami moglibyście wymieniać się doświadczeniami i wspierać.

Pozdrawiam Agata Majda

www. pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:

https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac