Jak radzić sobie z natręctwami myślowymi?

Jak radzić sobie z natręctwami myślowymi? Od dłuższego czasu dokuczają m i natręctwa różnego rodzaju, analizuje przeszłe wydarzenia, chociaż nic złego nie zrobiłem. Czuje ciągły niepokój, gdy nie poddaje się tym natręctwom. Dopiero po odczuciu ,,impulsu,, w głowie gdy zadowole umysł jakimś argumentem, czuje ulgę. Po rozwiązaniu jednego problemu pojawia się następny i tak w kółko. Jest to dla mnie wyczerpujące, nie daje mi to funkcjonować. Zmuszam sie do codziennych czynności. Prosze o pomoc.

Osobiste rozwiązanie jest możliwe do osiągnięcia najskuteczniej przez psychoterapię. Pozwoli ona ustalić źródło powstawania niepokojów oraz wypracować skuteczne mechanizmy obrony.
Pozdrawiam.

Witam Pana. W sytuacji, którą Pan opisuje bardzo ważna jest diagnoza postawiona przez lekarza specjalistę (w dziedzinie psychiatrii). Zgodnie z nią otrzyma Pan zalecenia, w których mogą znaleźć się oddziaływania psychologiczne. Z jednej strony w Pan opisie może być dostrzegalny "mechanizm błędnego koła" (czyli koniec jednego cyklu rozpoczyna drugi). Z drugiej strony napisał Pan, że kiedy próbuje Pan nie zajmować się tymi myślami nasila się niepokój a kontakt z nimi a w zasadzie dostarczenie sobie argumentu powoduje ulgę. To zrozumiałe, że czujemy się bezpiecznie kiedy dostrzegamy związek przyczynowo - skutkowy (tak jak w puzzlach elementy pasują do siebie). Proszę zacząć od diagnozy, która da Panu szansę na właściwy program terapii. Pozdrawiam Pana.