Jak radzić sobie z obsesją?

Dzień dobry mam stwierdzone zaburzenia obsesyjno kompulsywne, miałam bardzo ciezki miesiąc ponieważ bałam się że mam guza w śliniance przez ten stres mój stan psychiczny bardzo się pogorszył częste ataki paniki, ból w kościach, bezsenność teraz czuję dziwne uczucie zimna na głowie takie drętwienie rozlewające się w różne miejsca raz to odrętwienie jest z tyłu a raz czoło w różnych miejscach to zimno czuje również w uchu i czasem w innych częściach ciała gdy jestem zajęta i robię coś to tego nie czuję wtedy nagle mi przechodzi gdy usiądę i nic nie robię co wymaga szczególnej uwagi to wraca czy to może być spowodowane zabrudzeniami?

Szanowna Pani,

wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma leczenia OCD. Kompulsje -czynności, które zmniejszają napięcie na chwilę paradoksalnie podtrzymują zaburzenie. Zabrudzenia nie mają wpływu na objawy.
Z wyrazami szacunku,
Bożena Waluś

Witam Panią,
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne należą do grupy zaburzeń
lękowych, tzw. „błędnego koła”.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania
jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby
zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Również towarzyszące im obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują
i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, nieumiejętność odpoczywania.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną
i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl