Jak radzić sobie z takim zachowaniem u dziewiętnastolatka?

Witam, mam 19 letniego syna, od pewnego czasu nie akceptuje swojego wyglądu( za dużo owłosienia, za duży nos) wymusza od nas, żebyśmy zapłacili za operację nosa, na którą już się umówił. Na każde NIE odpowiada, że jak będzie w trumnie to dopiero zobaczymy jaki to był dla Niego problem. Mało udziela się publicznie, zamyka się w sobie. Wymyśla jakieś choroby, więc robimy badania i po wizycie u lekarza okazuje się, że jest zdrowy to za dwa dni znowu coś innego ( cały czas słyszę, że on na pewno jest chory na raka i tak od jednej choroby do drugiej). Jest bardzo nerwowy, wybuchowy i cały czas siedzi sam w pokoju. Zawsze dobrze się uczył i nie miałam z nim problemu. Problemy te zaczęły pojawiać się od 3 kl liceum. Nie mogę namówić Go do psychologa, proszę doradzić co mam zrobić.

Szanowna Pani,

zalecane jest kompleksowe leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego, ponieważ problem jest w psychice syna, związany z niską samooceną - niestabilne poczucie własnej wartości, przejawia też objawy hipochondryczne - lęk o zdrowie. Brak akceptacji siebie. Wskazana jest psychoterapia dla syna oraz konsultacja psychiatryczna - farmakoterapia.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś