Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [PORADA EKSPERTA]

Witam. Mam 22 lata i jestem w 9 t. Ciąży. Mam problem: przed każda wizyta u lekarza strasznie się stresuje. Wiem że nie ma czym i szkodzę dziecku ale to jest nie zależnie ode mnie. Powtarzam sobie że nie ma czym się denerwować ale Serce samo zaczyna mi walić jak szalone, ciężko mi się oddycha,... Czy są jakieś środki uspokajające , które mogłabym bezpiecznie zażywać w ciąży ?

Problematyka stresu i trudności radzenia sobie z nim jest zazwyczaj złożona i stosowanie doraźnych "uspokajaczy" nigdy nie przyniesie długofalowego efektu. Zachęcam do konsultacji z psychologiem, z którym wspólnie mogłaby Pani przyjrzeć się swoim objawom, poznać ich genezę i przede wszystkim nauczyć się strategii, dzięki którym stres nie byłby tak paraliżujący jak obecnie.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

To co jest szczególnie ważne w tej sytuacji to zadanie sobie pytania - skąd wynika ten stres? To ważne i złożone pytanie, pod którym mogą kryć się różnorodne dodatkowe pytania ale i odpowiedzi. W tym wypadku, jeśli sytuacja stresowa pojawia się podczas wizyty u lekarza, dobrze jest pomyśleć o rozmowie ze specjalistą do którego Pani uczęszcza. Ginekolog zajmujący się prowadzeniem ciąż ma wiele różnorodnych doświadczeń w tym obszarze, więc poradzi co zrobić i czy można stosować jakieś dodatkowe preparaty. Ważne jest jednak, aby nie wybierać nic na własną rękę, a skorzystać z wiedzy specjalisty.

Jeśli jest to Pani pierwsza ciąża to stres i niepewność są całkowicie naturalne! Za kilka miesięcy zostanie Pani mamą, więc uzyska Pani nową rolę życiową, która nie należy do najłatwiejszych. To duża odpowiedzialność i różne emocje z tym związane to coś jak najbardziej zwyczajnego. Jeśli odczuwa Pani w związku z tym różnego rodzaju dyskomfort to wizyta u psychologa czy psychoterapeuty pomoże w zrozumieniu siebie, swoich emocji i przeżyć.

Życzę powodzenia!