Jak rozmawiać na ten temat z partnerem?

Dzień dobry, mój partner zawsze wszystko wie lepiej. Zadaje pytanie i sam na nie odpowiada, a gdy ja chcę sie podzielić jakąś myślą, doświadczeniem, to zamiast wysłuchania i ewentualnych słów wsparcia, muszę wysłuchać co on o tym sądzi i co powinnam zrobić (to jest kluczowe i pojawia sie zawsze). Jednak najbardziej bolesne jest dla mnie to,że nie mogę dzielic sie z nim swoimi przemyśleniami o innych osobach (np. gdy pokłóciłam się z siostrą), bo od razu sie negatywnie do nich nastawia, szydzi, wymądrza się i mówi mi, jak mam się zachować w danej sytuacji - najlepiej sie zemścić, albo skonczyc relację. W ogóle nie bierze pod uwagę moich uczuć, mojego stosunku do tej osoby, czy choćby tego,że nie jestem osobą, która się mści na kimkolwiek. Nie wiem jak z nim rozmawiać, jak uzmysłowić,że po pierwsze sprawia mi ból swoim mówieniem wszystkiego, co tylko chce, bez żadnych zahamowań ("bo ma prawo mówić, co myśli"), po drugie zniechęca mnie do siebie i sprawia,że w ogóle tracę ochotę na rozmowę z nim. Nie wiem co robić.

Szanowna Pani,

wskazana jest psychoterapia małżeńska, ze specjalistą łatwiej będzie sobie poradzić z problem. Jeśli ktoś uważa; że wszystko zawsze wie najlepiej, nie dopuszcza innych informacji, zamyka się w swoich racjach, ponieważ na tym ukształtował swoje poczucie własnej wartości i chroni tego zachowując się w taki sposób deprecjonujący, żeby nie czuć się gorszym od innych.

Jeśli partner się nie zgodzi, proszę rozważyć dla siebie wsparcie psychoterapeutyczne.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś