Witam, Jeśli chcemy rozpisać prawidłowo dietę należy przede wszystkim obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jest to punkt wyjściowy do każdej diety. W zależności jaka ma być to dieta (np. odchudzająca, na przytycie, zbilansowana-zdrowa, specjalistyczna chorobowa) dzielimy liczbę kalorii na poszczególne składniki odżywcze - białka, tłuszcze, węglowodany. Przykładowo (20-25 % udziału białek, 25-30 % udziału tłuszczy, 50 % udziału węglowodanów). Obliczona w ten sposób liczba kalorii na B, T, W posłuży nam do policzenia ich liczby w gramach. Należy pamiętać, że 1 g B to 4 kcal, 1 g T to 9 kcal, i 1 g W to 4 kcal. Teraz kiedy, już wiemy jakie jest zapotrzebowanie organizmu na ww. składniki odżywcze, należy przygotować dietę, aczkolwiek ręczne jej liczenie jest b. pracochłonne. Pozdrawiam Monika P-S
Witam serdecznie,
Najlepiej w tym celu skorzystać z porady specjalisty i umówić się na konsultację dietetyczną. Należałoby wykonać pomiary wagi, tkanki tłuszczowej, wody metabolicznej oraz masy mięśniowej. Powinna Pani znać również swoje zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia i tu należałoby wziąć pod uwagę Pani wiek, obecną wagę, wzrost i aktywność fizyczną, styl życia. Dysponując takimi informacjami można przewidzieć Pani podstawową i czynną przemianę materii i na tej podstawie ułożyć dietę o odpowiedniej kcal.
Dieta powinna być również odpowiednio zbilansowana. Musi zawierać odpowiedni stosunek składników odżywczych - białka/węglowodanów/tłuszczy.
Jeżeli zdecydowałaby się Pani na samodzielne układanie jadłospisu(jednak nie polecam) przestrzega Pani podstawowych zasad: należy zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Koniecznie uwzględni Pani również swoje zapotrzebowanie kaloryczne biorąc pod uwagę czynniki na nie wpływające o których wspomniałam.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Witam, bez znajomości zasad dietetyki, dietoprofilaktyki, dietoterapii, fizjologii żywienia i zasad zdrowego żywienia jest nie niemożliwe. W tym celu kształci się dietetyków dyplomowanych, by profesjonalnie zajmowali się układaniem diet.
W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta odpowiednia dla 28-latka – odpowiada Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska
- Rozkład makroskładników a zbudowanie masy mięśniowej – odpowiada Mgr Paulina Guziołek
- Odchudzanie poprzez ograniczenie kalorii – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Prawidłowe proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów w diecie – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak obliczyć, ile powinnam dziennie spożywać kalorii? – odpowiada Mgr inż. Agnieszka Kopacz
- Nasiona konopi jadalnej w diecie – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Dieta dla młodej dziewczyny a ćwiczenia – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Odpowiednia ilość węglowodanów dla 18-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Osłabienie podczas stosowania diety 1000 kalorii – odpowiada Mgr Robert Wszelaki
- Ile kcal jeść, by zacząć chudnąć? – odpowiada Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska