Jak rozpocząć walkę z depresją?

Witam, mam wrażenie, że dopadła mnie depresja a wszystko zaczęło się od chwili jak rok temu nie zdałam egzaminu i nie dostałam się na kolejny semestr. Wtedy dopadły mnie myśli, że jestem głupia, po co żyć, strasznie wstydziłam się tego. Zaczęłam unikać ludzi, teraz ponownie wróciłam na studia ale mam wrażenie że mam problemy z pamięcią, nie potrafię nic zapamiętać, często jest tak że jak rozmawiam z kimś to nawet zapominam o czym ja w tej chwili z nim rozmawiam

Witam
Depresja to trudny stan, który psuje życie nie tylko choremu, ale także osobom z jego najbliższego otoczenia. Uporanie się z nią jest możliwe, wymaga jednak czasu i energii. Depresja jest chorobą, której towarzyszy smutek, nieumiejętność cieszenia się, brak nadziei i rezygnacja. Jej leczenie jest czasochłonne i wymaga dużego zainteresowania. Ważne , by osoby cierpiące na depresję nie czekały z założonymi rękoma, aż ktoś przyjdzie im z pomocą.
Same mogą wiele zrobić , by się z nią uporać po mału.
Poradzenie sobie z depresją wymaga cierpliwości. Ważne by Stawiać sobie drobne cele i starać j się je realizować., Te drobne sukcesy zaczną z czasem coraz bardziej cieszyć i zwiększać motywację . Ważne też by utrzymywać wartościowe relacje z ludźmi
Wsparcie bliskich, do których ma się zaufanie, to ważny element wali z depresją. Gdyż izolowanie się i poczucie samotności pogarszają stan. Ważne by nawet gdy bardzo się nie chce i brakuje sił , dbać o spotkania, relacje z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi, wymieniać się z nimi swoimi problemami, prosić o wsparcie, ale również starać się robić coś dla nich. Ważne też by podejmować jakieś aktywności wymagające kontaktów ze znajomymi, nawe, gdy nie masz na to sił, ochoty. Bycie w otoczeniu innych pozwala na coraz dłuższe chwile zapomnieć o własnych problemach.

Depresji często towarzyszą negatywne myśli, sprawiając, że pacjent wiele wymiarów swojego życia widzi w czarnych barwach. Negatywnego nastawienia, postrzegania rzeczywistości w czarnych barwach, nie da się przełamać jedynie postanowieniem – „będę myśleć pozytywnie”. Można po mału uczyć się niwelować pesymistyczne myśli w taki sposób, by patrzeć na swoje problemy z zewnątrz, tak jakby się patrzyło na życie kogoś innego. Ważne by pozwolić sobie na bycie niedoskonałym, nie krytykować siebie za wszystko, Ważne przypominać sobie że każdy ma prawo do błędu. Ważne też , by dbać o siebie
Czasem wydaje się , że nie ma takich rzeczy, które mogłyby sprawić Ci przyjemność, warto przypomnieć sobie, co wcześniej się lubiło. Staraj się też zadbać o zdrowy styl życia, czyli - wysypiać: staraj się spać co najmniej 6-7 na dobę; jak najczęściej pobyć na słońcu, w trakcie spacerów, pobytu na balkonie, wycieczki do sklepu, ograniczać sytuacje stresowe;
nauczyć technik wizualizacji, relaksacyjnych, może opieka nad jakimś stworzeniem , psem, kotem , ptakiem czy rybką pozwoli na coraz dłuższy moment oderwać myśli od własnych problemów. Warto też ćwiczyć np. fizycznie, mogą to być spacery, ćwiczenia na siłowni, na własnym rowerku domowym, czy wycieczka do sklepu na rowerze. Osoby będące w depresji często nie mają siły, ochoty na ćwiczenia fizyczne, jednak dla własnego zdrowia ,warto się zmusić. Ważna jest też dieta
.Lekka, pełnowartościowa dieta jest ważna nie tylko dla prawidłowego działania naszego organizmu ale ma także duże znaczenie dla tego, jak się czujemy. Gdy czujesz się źle warto tez wprost prosić o pomoc.
Jeśli wyraźnie widzimy, czujemy, , że nasz stan się pogarsza i mimo podejmowanych działań, zaradzenia depresji, czujemy się coraz bardziej kiepsko, warto skorzystać z pomocy specjalisty, udanie się po fachową pomoc to objaw zdrowia , że chcemy zadbać o siebie, poprawić nasze funkcjonowanie.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
objawy, które Pani opisuje mogą być objawami depresji. Niepokojący jest fakt, że ten stan trwa od roku. Proponuję spotkanie z psychologiem, na którym będzie mogła Pani szerzej omówić swoje samopoczucie, porozmawiać o swoich potrzebach, myślach i emocjach. Jak wspomniałam, to dość długi okres czasu. Bagatelizowanie tej sprawy może po jakimś okresie nasilić występujące już objawy. Pozdrawiam

Witam Panią,
opisuje Pani problemy, które pojawiły się rok temu i nadal się utrzymują. Może warto udać się do poradni psychologicznej dla studentów i skorzystać z konsultacji. Możliwe, że warto byłoby skorzystać z psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Niepowodzenie zbyt mocno wpłynęło na Pani umniejszające myślenie o sobie. Warto nad tym popracować.
Pozdrawiam