Jak rozumieć taki opis wyniku badania stolca?

Dzien dobry, Otrzymałam wyniki badań próbek kału i moczu. Zmartwił mnie wynik kału- liczbę krysztalki tluszczu. Czy może to mieć zwiazek z tym, że ograniczyłam węglowodany na rzecz tluszczt ? Czuje się przy tym lepiej niż wcześniej, jednak wynik mnie zmartwił. Wczesniej mialam problem ze wzdeciami, bólem odbytu. Teraz przy zmianie diety w kierunku ketogenicznej problem ustąpił. Dziekuje za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tłuszcz w kale świadczy o zaburzeniach wchłaniania, wynikających z zaburzeń pracy trzustki, wątroby bądź pęcherzyka żółciowego.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Niewykluczone, że nie ma to związku z Pani obecną dietą, choć w okresie adaptacyjnym do diety ketogenicznej mogą pojawić się niepokojące dolegliwości wynikające z nadmiaru tłuszczu w diecie.

Wspomina Pani o dolegliwościach trawiennych, takich jak ból odbytu czy wzdęcia, co sugeruje, że zaburzenia wchłaniania, być może związane z chorobą Crohna, występowały wcześniej. Warto więc wykonać badanie diagnostyczne oceniające sprawność trzustki oraz wątroby. W następnej kolejności wartość sprawdzić stan jelit.

Poza USG jamy brzusznej warto wykonać test na amylazę, poziom bilirubiny oraz tzw. badania AIAT i AspAT.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.