Dzień dobry.
Skoro zaprezentowano Pana kandydaturę do awansu to odczytuję to jako docenieni tego, co i jak pan robi.
Proszę mieć na względzie to, że nie każdy ma taki sam sposób zagajania rozmowy. Może jest tak, że lepiej czuje się Pan w rozmowach o zadaniach i celach niż czysto kurtuazyjnych. Stąd propozycja zgłoszenia Pana kandydatury do awansu. Wielu jest ludzi, których można określić mianem introwertyków i cechuje ich to, że preferują pracę nad zadaniem, w skupieniu a mniej koncentrują się na ludziach i relacjach z nimi. Warto jednak rozwijać umiejętności współpracy, bo łatwiej wówczas funkcjonuje się w pracy, szczególnie na stanowisku kierowniczym.
Nieśmiałość, trudność w prowadzeniu rozmów kurtuazyjnych można zwalczyć na kilka sposobów. Polecam udział w szkoleniach, warsztatach dotyczących komunikacji, współpracy w grupie czy bezpośrednio dedykowanych osobom zarządzającym. Ważne, by cele szkolenia, które Pan wybierze odpowiadały na Pana potrzeby. Jeśli takich nie znajdzie Pan w najbliższej okolicy polecam rozważenie pracy z coachem lub psychologiem, najlepiej takim, który pracuje w nurce terapii krótkoterminowej.
Zachęcę Pana również to rozmowy z bliskimi znajomymi na temat tego jak oni radzą sobie w sytuacjach, gdy spotykają kogoś nowego. Ufam, że będą stanowili źródło wielu cennych sposobów, które będzie Pan mógł sprawdzić u siebie.
Witam,
przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe są odzwierciedleniem poczucia własnej wartości czyli opinii na swój temat. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz:
1)Czy doceniasz siebie?
2)Czy lubisz siebie?
3)Czy akceptujesz swoje zachowanie?
4)Jaka jest twoja skuteczność?
5)Czy masz poczucie własnej godności?
6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy. Proces terapeutyczny pozwoli ukształtować optymalną stabilną samoocenę - wskazana jest praca z psychoterapeutą poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nic mi nie wychodzi i jestem pesymistą? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak przestać się przejmować tym porównywaniem siebie do innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z nieśmiałością i niezdecydowaniem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego nie akceptuję siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to jakaś nerwica czy zaburzenia? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy mogę uzyskać pomoc w poderwaniu dziewczyny? [PORADA EKSPERTA] – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć niską samoocenę u młodej osoby? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś