Jak schudnąć i zrzucić tłuszcz z brzucha?

Dzień dobry! Nazywam się Karolina i mam 17 lat! Chodzę do szkoły - I klasa liceum. Dużo czasu spędzam nad książkami i nie mam zbytnio czasu na ćwiczenia. Jedynie co 3 razy w tygodniu w-fy (na każdym ćwiczę) no i szkoła ma 4 piętra, to cały czas po schodach, to trochę wychodzi. Na autobus idę dobre 0,5 kilometra. Mam 166 cm wzrostu i ważę 53 kg, ale chciałabym zrzucić te 3 kg. A przede wszystkim chodzi mi o brzuch, na którym odkłada mi się najwięcej tłuszczu. Próbowałam się odchudzać na różne sposoby, ale zawsze moja chęć zjedzenia czegoś słodkiego, węglowodanów (chleba) lub mięsa, zwyciężała. Staram się też robić brzuszki i jeździć na rowerze, ale nie zawsze się udaje. Niestety moja mam jest otyła, mój tato nie, ale ja się bardziej wdałam w mamę, dlatego też trudno mi schudnąć. Chociaż kiedyś ważyłam 63 kilo to już schudłam, ale zajęło mi to ok 1,5 roku. Bywają dni kiedy zjadam na śniadanie jogurt (175 kcl), później jabłko w szkole, na obiad miskę zupy, lub surówkę z mięsem, i coś na przekąskę np. słonecznik, ale są też takie dni, kiedy objadam się. W domu jem normalnie jogurt, ale w szkole 4 kanapki, 4 batony, napoleonka, jabłko, banana, na obiad, zupę i to 2 miski, 2 danie, cały bochenek chleba, z najróżniejszymi dodatkami, wypić 5 kakao, zjeść 2 tabliczki czekolady, przegryźć ogórkiem i tak tylko w jeden dzień. Po prostu nie mogę się najeść! Albo chodzę głodna, albo przejedzona... Mam już dość. Jak mam jeść, żeby schudnąć te 3 kilo i być zdrową, a przede wszystkim czuć się najedzoną? Co zrobić z tłuszczem na brzuchu co pomoże? Z chorób przewlekłych, ale to chyba się nie liczy- przewlekłe bóle głowy... Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest prawidłowa - nie musisz się odchudzać.
Możesz natomiast wymodelować sylwetkę za pomocą ćwiczeń, codziennych, systematycznych, dopasowanych do problemu, z którym się borykasz.

Przykładowe ćwiczenia na płaski brzuch to:
• brzuszki proste,
• brzuszki skośne,
• skłony w przód do siadu równoważnego,
• brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
• prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
• unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
• "rowerek",
• zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Z zajęć typu fitness polecałabym:
- energy kick (z dużą ilością energicznych kopnięć i ciosów, w których wykonanie zaangażowane są mięśnie brzucha).
- zajęcia na siłowni
- piłki (ćwiczenia wykonywane na specjalnych dużych piłkach wprawiających w stan niestabilności, którą trzeba pokonać siłą mięśni)
- postural training (ćwiczenia korygujące wady postawy, mające za zadanie zwiększyć wytrzymałość mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy, także mięśni brzucha)
- fat burner - ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową.

Przykłady ćwiczeń znajdziesz także na stronie: www.abccwiczenia.pl .
Wyeliminować z diety, lub ograniczyć powinnaś: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Pozdrawiam ciepło