Jak schudnąć? Jak się odżywiać i jakie ćwiczenia wykonywać?

Witam! Mam na imię Justyna. Mam 12 lat, 160 cm wzrostu oraz ważę ... ważę, aż wstyd się przyznać, ważę 65 kg! Na co dzień nie jem zbyt dużo, natomiast chyba jem za dużo słodyczy. Nie umiem tego ograniczyć. Ćwiczę [w tym gram w siatkówkę i ręczna ] ok 2 godziny dziennie. Nie wiem czemu nie mogę schudnąć :( Co mam jeść i jak ćwiczyć, aby stracić na wadze (moim marzeniem jest ważyć 50 kg). Chcę schudnąć aż 15 kg! Co robić ?

Witam,

Przede wszystkim z pewnością nie powinnaś się wstydzić tego ile ważysz. Z Twojej masy ciała, wzrostu i wieku wynika, że masz lekką nadwagę. Jednak znaczna część kilogramów może świadczyć o masie mięśniowej (mięśnie są cięższe od tkanki tłuszczowej)- ćwiczysz 2 godziny dziennie, a to bardzo dużo. Jeśli nie obserwujesz u siebie nadmiaru tkanki tłuszczowej (np. na brzuchu), natomiast jesteś silna i wysportowana najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest inaczej powinnaś zwrócić uwagę na swój jadłospis.

Napisałaś, że trudno jest Ci się obejść bez słodyczy, dlatego polecam Ci zapoznanie się z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, dzięki niemu będziesz wiedziała czym zastępować niezdrowe słodycze.

Poza tym postaraj się zwrócić uwagę na poniższe zalecenia:
- Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe objętościowe, ale częste. Dzięki temu unikniesz wilczego głodu wieczorem i nie będziesz sięgał po produkty wysokokaloryczne i bezwartościowe. Unikniesz też dużych strat białka, bowiem długie przerwy w posiłkach sprzyjają rozpadowi tego składnika i zwalniają tempo metabolizmu.
- Śniadanie jest podstawowym posiłkiem dnia. Spożywaj je codziennie ze względu to, iż zwiększa tempo metabolizmu, poprawia koncentrację i pamięć.
- Pij duże ilości wody mineralnej niegazowanej i niesmakowej- około 2l dziennie. Ważne, żebyś pij wodę w małych porcjach (około ¾ szklanki jednorazowo), dzięki temu zostanie wchłonięta przez organizm, a nie, usunięta z moczem. Woda poprawia tempo metabolizmu, usprawnia perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom) oraz usuwa toksyny z organizmu.
- Nie spożywaj wody smakowej, napoi gazowanych, a także herbat w butelkach (zawierają bardzo duże ilości cukru). Nie należy słodzić herbaty ani kawy.
- Unikaj tuczących bomb kalorycznych, takich jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.

Pozdrawiam.