Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
59 poziom zaufania

Twoje BMI wynosi 24,14 i jest między 90-97 percentylem. Oznacza to, że masz nadwagę. Jeżeli chciałabyś konkretną dietę, należy udać się do dietetyka, który określi Twój sposób żywienia, nawyki, godziny i skład posiłków, zmierzy skład ciała, przeprowadzi wywiad żywieniowy i zdrowotny. W leczeniu nadwagi u dzieci stosuje się często zmianę jakościową produktów, ponieważ należy bardzo uważać, aby nie wywołać niedoborów żywieniowych w tym okresie życia. Niedobory składników mineralnych mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego odradzam stosowanie diet alternatywnych (diet cud). Stosuj się do zasad zdrowego odżywiania i nie zapomnij o aktywności fizycznej, która jest niezbędna w terapii odchudzającej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga

http://portal.abczdrowie.pl/sniadania-dla-dzieci

http://portal.abczdrowie.pl/drugie-sniadanie-dla-dzieci

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam,

Twoja masa ciała jest rzeczywiście duża.
Powinnaś porozmawiać z rodzicami i udać się na wizytę do lekarza (w celu oceny stanu zdrowia) oraz do dietetyka (który sprawdzi, jak Twoje nawyki żywieniowe i styl życia przekładają się na tycie).
Stanowi to punkt wyjścia do dalszych działań.

Zapoznaj się z Piramidą Zdrowego Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci (dla zdrowych nastolatków)

Jadaj regularnie:
http://portal.abczdrowie.pl/regularnosc-posilkow-a-dieta (4-5 posiłków dziennie, każdy co ok. 3h) i wystrzegaj się kalorycznych produktów:
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zakazane-w-diecie

Codziennie poświęcaj czas na aktywność fizyczną.

Pozdrawiam
__________________________
Wszystkie decyzje konsultuj z rodzicami.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mam skutecznie schudnąć? Chyba mam nadwagę

Witam, mam 14 lat (może i mało ale bardzo chciałbym schudnąć), 175cm wzrostu ii... eh 80kg. Ruszam się często, w szkole 4 dni 45min i w 1 dzień 2h dosyć intensywnego wf-u, jednak czuję, że to o wieeeele za mało. Nie byłem z tym u lekarza, ale mam nadzieję, że tu dostane pomoc w tym temacie. Jednym zdaniem nie czuję się z tym dobrze i mam wielką chęć do zmian (a kobiety motywują, że ho ho)
MĘŻCZYZNA, 14 LAT ponad rok temu

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się nieznacznie powyżej 97 centyla, co oznacza, ze występuje u Ciebie otyłość. Na pewno przy znacznej ilości zbędnych kg najlepiej byłoby umówić się na wizytę do dietetyka, który szczegółowo przeanalizowałby przyczyny nadmiaru kg, a także specjalnie dla Ciebie, napisał plan żywieniowy, dopasowany do Twojej sytuacji. Spróbuj więc umówić się na wizytę.

Zanim jednak spotkasz się ze specjalistą przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe i swój styl życia. Przeczytaj wskazówki i sprawdź, co robisz dobrze, a co wymaga poprawy:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. W te dni, kiedy nie masz wf-u powinieneś również ok. godziny poświecić na ruch. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy, taniec itp. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.
Bardzo dobrze, ze jesteś zmotywowany do zmiany! Nie chodzi o to, żeby być przez jakiś czas na diecie, tylko, żeby na stałe zmienić swoje nawyki. Musisz tez uzbroić się w cierpliwość - bezpieczne i skuteczne odchudzanie to utrata od pół do 1 kg tygodniowo.

Życzę Ci powodzenia i pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty