Jak się odchudzać i uniknąć nadmiaru skóry?

Witam mam problem z otyłością. Ważę prawdopodobnie ponad 130 kilogramów. Ćwiczę na siłowni, ale z dietą u mnie jest ciężko, ponieważ nie znam się na tym. Chciałbym zgubić wagę do 80 kilogramów, ale boje się, że po utracie wagi mogę mieć nadmiar skóry. Co robić gdybym miał nadmiar skóry?

Stopniowa redukcja masy ciała, początkowo może to być ok. 7 kg tygodniowo, w późniejszym etapie około 1 kg/tydzień. Z kosmetycznych zabiegów to masaż ciała balsami ujędrniającymi z delikatnym uciskiem, tak żeby pobudzić kolagen do pracy. Dietetyk mógłby włączyć produkty, które lubi skóra - duża ilość witaminy C (warzywa, w mniejszym stopniu owoce), krzem (np. kasza gryczana) i odpowiednia kaloryczność diety redukującej. Proponuje żeby kontrolnie co miesiąc robił Pan analizę składu masy ciała i obserwował, jak zmieniają się parametry ciała - jak spada tkanka tłuszczowa. Jeśli to się dzieje za szybko np. 10-11 kg tygodniowo to trzeba dołożyć kalorii, żeby zniwelować zwiotczenie skóry.