Jak się pozbyć strachu u córki przed jazdą samochodem?

jestem mamą 21 miesięcznej córki, która boi się jeździć samochodem, właściwie już w domu przed wyjściem jak usłyszy, że jedziemy występuje u niej natychmiastowa reakcja wymiotów, a do fotelika nie chce usiąść, pręży się. Każde wyjście z domu to jej pytanie "bum bum?" i panika. Nie było sytuacji żeby mogła się wystraszyć typu: wypadek, kłótnia, jeździła mało i zawsze w stresie. Jak pojawiły się wymioty ograniczaliśmy jazdę do sytuacji koniecznych. Jak ją przekonać do jazdy i wyeliminować strach aby unikać wymiotów ? Próbować czy unikać?

Szanowna Pani,

Warto skontaktować się z psychologiem dziecięcym.

Opisywane przez Panią reakcje córeczki są silne. Czy próbowali Państwo oswajać ją z samym miejscem jakim jest samochód - na przykład bez ruszania z miejsca wsiąść do niego z jej ulubionym pluszakiem i się pobawić, poczytać bajki? Warto poobserwować zachowanie córki i reagować adekwatnie do sytuacji.

Zdecydowanie lepiej zadbać o kontakt ze specjalistą, który w sposób dla niej bezpieczny będzie próbował rozwiązać opisany problem aniżeli narażać dziecko na silny stres, napady paniki i wymioty.

Życzę wiele dobrego.