Jak skutecznie i zdrowo odchudzać się przy padaczce?

Mam 28 lat. Przy wzroście 164 cm ważę 75 kg. Próbowałam różnych diet, jadłam dużo pomidorów, mięso drobiowe itp. Dużo też jeździłam na rowerze, ale szybko powróciłam do dawnych nawyków. Bardzo lubię słodycze, białe pieczywo i słodkie napoje. Mój brat jest otyły. Ja choruję na padaczkę i biorę leki od 2004 r. i wtedy zaczełam tyć. Wcześniej ważyłam 55 kg. Proszę bardzo o poradę.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim powinna Pani przeanalizować swoje nawyki żywieniowe pod kątem ewentualnych przyczyn tycia. Pomoże w tym Pani lektura artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
oraz http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy
Liczę, że nadal pozostaje Pani pod opieką lekarską.

Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby zechciała się Pani udać do dietetyka.
Proponuję to Pani z kilku powodów:
1. dietetyk oceni Pani sposób odżywiania w oparciu o dzienniczek żywieniowy, który będzie Pani prowadziła
2. taka osoba wykona pomiar składu ciała (sprawdzi jaki % udział w składzie ciała, stanowi tkanka tłuszczowa)
3. zmotywuje Panią do regularnego dbania o sylwetkę.
Również aktywność fizyczną powinna Pani skonsultować z lekarzem (nie wiem jak np. reaguje Pani na wysiłek fizyczny). Niestety pieczywo białe, słodkości i inne wymienione przez Panią produkty nie są wskazane w diecie odchudzającej.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zdrowe zasady odżywiania dla skutecznego odchudzania

Mam 16 lat 74 kg i 165 cm wzrostu. Chciałabym schudnąć 19 kg. Jaka dieta będzie dla mnie najlepsza? Niedawno kupiłam rowerek stacjonarny i czy tylko jazda na nim wystarczy, abym odchudziła rejon brzucha i nóg, a jak nie to jakie ćwiczenia powinnam wykonywać? Jeżdżę na nim ponad 30 km dziennie czy to wystarczy? Pozdrawiam

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sama aktywność fizyczna nie pomoże Ci w utracie tkanki tłuszczowej – tutaj potrzebne jest jeszcze prawidłowe odżywianie. Przede wszystkim powinnaś zapoznać się z prawidłowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu nadmiar kilogramów będzie powoli spadał, bez narażania Twojego organizmu na straty. Oto kilka podstawowych zasad:

• Nie opuszczaj posiłków i nie głodź się cały dzień. Planuj regularne posiłki i przekąski – dzięki temu nie będziesz odczuwała tzw. wilczego głodu i zaspokoisz apetyt, przez co ułatwisz skuteczną odnowę zapasu glikogenu w mięśniach i poprawisz poziom energii.

• Jedz regularnie – 4-5 posiłków w ciągu dnia, o w miarę stałych porach, co około 3 godziny. Zawsze jedz śniadanie i drugie śniadanie – Twój organizm będzie miał paliwo, które pozwoli mu zwiększyć tempo metabolizmu. Regularne dostarczanie energii nie będzie skutkowało magazynowaniem jej, ale wykorzystywaniem na bieżące potrzeby. Jedząc 2-3 posiłki dziennie, tak jak przy nadmiernym ograniczeniu kalorii nasz organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej zabezpieczając się na później. Dodatkowo regularne jedzenie zmniejsza ochotę na podjadanie (zwłaszcza wieczorne) oraz jedzenie słodyczy. Dzieje się tak dlatego, że poziom cukru nie ulega gwałtownym wahaniom jak się to dzieje podczas długiej przerwy między posiłkami, kiedy głód zaspokajamy coca-colą bądź batonem. Po takich produktach poziom cukru szybko się podnosi i równie szybko spada, co powoduje następny atak głodu i tak koło się zamyka. Jedząc regularnie poziom cukru powoli się podwyższa i powoli obniża, głód pozostaje opanowany.

• Nie należy jeść przed telewizorem, przy książce czy nawet w samochodzie – pochłaniamy wtedy średnio 30% więcej niż jedząc przy stole z rodziną. Automatycznie sięgamy po jedzenie nie kontrolując jego ilości.

• Jedząc powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs możemy skoncentrować się na smaku i zapachu potrawy. Dodatkowym atutem jest szybsze uczucie sytości. Nasz żołądek i mózg potrzebuje około 15-20 minut aby informacja o tym, że jemy do nich dotarła. Jedząc szybko, połykając duże kawałki pożywienia zjemy często 3 razy więcej niż robiąc to świadomie – powoli i ze smakiem.

• Unikaj wahań polegających na stosowaniu diety w dni powszednie na przemian z weekendowy „odpuszczaniem” sobie. Staraj się jeść codziennie tyle samo i nie martw się, gdy czasem zjesz zbyt dużo.

• Nie stawiaj sobie sztywnych reguł związanych z jedzeniem i ćwiczeniami. Bądź elastyczna i nigdy nie czuj się winna, jeśli czasem zjesz coś bardziej kalorycznego bądź niezdrowego (byle nie weszło Ci to w nawyk).

Zapoznaj się także z artykułami http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Jeśli chodzi o ćwiczenia powinnaś wiedzieć, że najlepsze treningi spalające tkankę tłuszczową to połączenie treningu siłowego – 15-20 minut z treningiem wytrzymałościowym – ponad 30 minut do 40-50 minut. W sumie daje to około 1 godzinę ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu. Jazda na rowerze jest jak najbardziej w porządku, ale dodaj do niej ćwiczenia siłowe – brzuszki, damskie pompki i inne. Świetne są treningi Ewy Chodakowskiej lub te z naszej strony www.abccwiczenia.pl np. http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenie-na-brzuch-miesnie-skosne http://portal.abczdrowie.pl/pilates-na-plaski-brzuch

Powodzenia, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy zdrowo się odchudzam?

Od pewnego czasu zaczęłam bardziej zwracać uwagę na moją wagę, sylwetkę... Jem czasami jakieś śniadanie, staram się jeść mało na obiad, a kolacji praktycznie w ogóle. Piję tylko wodę lub herbaty. Biorę leki typu Bio-C.L.A. i jakieś witaminy i Xenna, piję np. czerwoną herbatę lub jakieś przeczyszczające. Często po jakimś jedzeniu wymiotuję. Ćwiczę więcej, np. brzuszki. Czasami jakoś dziwnie jem... Ostatnio na śniadanie zjadłam kanapki z serkiem wiejskim, dżemem, majonezem, serem żółtym, almette, keczupem, jogurtem, sałatą, ogórkami, czekoladą, nutellą... Czy to jest normalne? Czy powinnam jakoś zareagować na to?

KOBIETA ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam!

Nie napisała Pani swojego wieku, wagi, wzrostu, a to bardzo ważne informacje. Trudno wobec tego stwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje się Pani odchudzić. Niepokojący jest natomiast sposób zrzucania ewentualnej nadwagi, który może Pani przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Napisała Pani "jakieś śniadanie", "jakieś witaminy", "jakieś tabletki przeczyszczające". To bardzo ważne, co Pani dokładnie przyjmuje. Syntetycznych witamin nie należy stosować w nadmiarze, podobnie jak środków przeczyszczających. Tego typu działania stopniowo wyniszczają Pani organizm, pozbawiając go naturalnych zdolności wychwytywania wartościowych składników z diety. Jeżeli rzeczywiście zależy Pani na zdrowej i smukłej sylwetce, powinna Pani stosować zasady zdrowego odżywiania, spożywać lekkie, ale wartościowe pokarmy.

Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, dlatego powinna Pani szczególnie zadbać o jego jakość. Substytuty diety, które Pani stosuje, nie zastapią niezbędnych składników odżywczych. Kluczem do zachowania ładnej figury jest zdrowa dieta, zmiana złych nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej.

Proponuję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz skonsultować się z dietetykiem. Warto również rozważyć konsultację z psychologiem. Objawy, które Pani opisała, są niepokojące i warto się bliżej przyjrzeć ich podłożu oraz sposobom zmiany stylu życia i odżywiania na zdrowsze.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty