Jak skutecznie wyleczyć zgagę u 22-latka?

Witam, mam 22 lata od 2 lat zmagam się ze zgagą, która rok temu była na tyle uciążliwa, że zdecydowałem się pójść do gastrologa. Po przeprowadzonych badaniach stolca oraz badaniu gastroskopijnym (które wyszły dobrze, nic nie wykryto) lekarz przepisał lek Dexilant 30, który miałem brać codziennie aby zgaga znikła. Faktycznie podczas brania leku zgaga ucichła, natomiast przy przypadkowym wyjezdzie oraz nie braniu leku przez 2-3 dni wróciła. Wybrałem się ponownie do lekarza innego, który powiedział, że branie dexilantu przez rok czasu może bardzo zaszkodzić, więc przepisał mi Dexilant 60 który brałem przez ostatni miesiąc co dwa dni - teraz co trzy dni, aby zrezygnować powoli z leku, natomiast dalej w niektórych porach dnia nadal zgaga jest wyczuwalna. Ostatnio doszły do tego bóle brzucha, częste wzdęcia, odbijania, częsty stolec, często jest on biegunowy. Bardzo proszę o poradę co mogę dalej zrobić w temacie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że rozpoczął już Pan leczenie w związku z występującymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Dodatkowo wykonana gastroskopia mogła wyeliminować poważniejsze problemy zdrowotne.

W pierwszej kolejności warto poznać dokładną przyczynę dolegliwości żołądkowych i źródła rozwoju nadkwasoty. Należałoby również rozważyć podłoże psychogenne, które mogłoby nasilać ten problem.

Główną przyczyną zgagi jest cofanie się nadtrawionych treści pokarmowych oraz soku żołądkowego do przełyku. Związane jest to z chorobą refluksową żołądka.

Bardzo pomocne może być stosowanie lekkostrawnej diety, spożywanie regularnych i niewielkich posiłków, a także rezygnacja z napojów gazowanych, słodyczy, czy ostrych przypraw.

Lek, który ostatnio Pan przyjmował mógł okazać się niewystarczający na daną przypadłość. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o modyfikacji lub zmianie leczenia.

Dodatkowo można wykonać kontrolną morfologię krwi wraz z rozmazem i CRP.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/dyspepsja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.