Jak sobie poradzić z problemami ze snem?

Witam, mam 26 lat, jestem żonaty, mam dobrą pracę i ciekawe hobby. Od jakiegoś czasu mam problemy ze snem (problem z zasypianiem, budzę się po kilku godzinach i nie mogę usnąć - wiąże się to z dużym uczuciem niepokoju, lęku i występowaniem pocenia się, czasem biegunki, czasem jest mi na zmianę gorąco i zimno). Mam wrażenie, że może to mieć częściowo podłoże religijne, ponieważ uczucie niepokoju kieruje moje myśli w kierunku szatana... (jestem średnio religijny). Problemy pojawiły się ok. 2-3 miesiące temu i utrzymują się na podobnym poziomie. Kilka szczegółów - nie przyjmuję żadnych leków, nie leczyłem się nigdy psychiatrycznie, prowadzę bardzo intensywny tryb życia (mam absorbującą pracę, do tego w weekendy sędziuję mecze piłki nożnej oraz robię studia podyplomowe), ale śpię zawsze regularnie i odżywiam się dosyć dobrze. Nie mam myśli samobójczych, nie mam problemów z otoczeniem, nie obniża mi się poziom energii. Za odpowiedź bardzo serdecznie dziękuję, pozdrawiam, Tomek, mój adres e-mail: laguna.2006@wp.pl.

Witam serdecznie,

W Pana wypowiedzi brakuje kilku istotnych danych na temat problemów ze snem: o której godzinie kładzie się Pan do łóżka, jak długo Pan zasypia, ile jest przerw w czasie snu nocnego, jak długo one trwają, ile trwa łącznie ilość snu. Ponadto, nie rozumiem na czym dokładnie polega to, co opisuje Pan jako ,,uczucie niepokoju kierującego myśli w kierunku szatana". Gdyby uzupełnił Pan swoją wypowiedź o te dane, łatwiej byłoby wskazać możliwą przyczynę.

Częstą przyczyną bezsenności są nieprawidłowe nawyki związane ze snem oraz przeżywane stresy, konflikty psychiczne.

Na temat zasad tzw. higieny snu można przeczytać w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Należy rozważyć, czy bezsenność nie jest związana z depresją. Uważa się bowiem, że zaburzenia nastroju są przyczyną ok. 20% przypadków przewlekłej bezsenności.

Bezsenność może być nawet jedynym objawem depresji, jest to jedna z postaci tzw. depresji maskowanej. Wówczas nie muszą występować inne objawy zespołu depresyjnego (utrata energii czy myśli samobójcze). W takim przypadku wskazana jest konsultacja psychiatryczna i zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Część z leków przeciwdepresyjnych ułatwia zasypianie i pogłębia sen.

Z pozdrowieniami