Jak sobie radzić z mężem socjopatą podczas rozwodu?

Witam żyje z mezem już dwadzieścia lat jestem w trakcie rozwodu. Jestem niemal pewna ze mąż przejawia wszystkie podpunkty które czytałam na temat sociopaty jest nawet gorzej jak sobie z tym radzić?

Osobowość dyssocjalna, do której zaliczany jest typ osobowosci socjopatycznej, według klasyfikacji chorób ICD-10 to zaburzenie osobowości charakteryzujące się lekceważeniem zobowiązań społecznych, nieliczeniem się z uczuciami innych, znaczącą niewspółmiernością pomiędzy zachowaniami a obowiązującymi normami społecznymi. Zachowanie to niełatwo ulega zmianie po różnych negatywnych doświadczeniach, włącznie z karaniem. Tolerancja na frustrację jest niska, podobnie jak próg zachowań agresywnych, w tym także czynów gwałtownych. Występuje również tendencja do obwiniania innych lub uciekanie się do pozornie prawdopodobnych racjonalizacji zachowań, które powodują konflikty z otoczeniem. Diagnoza wymagałaby specjalistycznej oceny psychologa lub psychiatry. Odpowiedź na pytanie jak ma Pani poradzić sobie z mężem, wymaga więcej szczegółów na temat konkretnego zachowania Pani męża, przyczyn rozwodu i obecnego zachowania męża wobec Pani. Zalecałabym osobistą konsultację u psychologa, który ustali z Panią więcej szczegółów i z pewnością pomoże radzić sobie z sytuacją.