Witam,
Nie wiem jakiego typu robiła Pani badania czy rzeczywiście wszystkie z możliwych przyczyn owej niskiej wagi były wzięte pod uwagę? wbrew pozorom czasem coś może umknąć. W Gabinecie Dietoterapii często spotykam się z tego typu problemami i stąd moje wątpliwości. Przyczyn może być bowiem wiele, m.in. pasożyty, zaburzenia pracy wątroby, tarczycy lub zaburzenia wchłaniania. Ale to nie wszystko. Kolejna sprawa pisze Pani, że je bardzo dużo ale nie przybiera na wadze. Czy sięga Pani po pokarmy zdrowe czy też po wysokokaloryczne fast foody? Jeśli jada Pani rzeczywiście często czyli minimum 5 razy dziennie i są to zdrowe posiłki przy tym wysokokaloryczne, bogate w różne składniki odżywcze: biała, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały to nie ma możliwości by Pani nie przybrała na wadze. Owszem są osoby o szczupłej budowie ciała ale nie wychudzonej a u Pani ewidentnie mamy do czynienia z duża niedowagą. Tak więc jeśli szuka Pani specjalisty, który ma bardzo duże pozytywne doświadczenie w opiece nad osobami z tego typu problemem jaki Pani przedstawiła zapraszam serdecznie do umówienia się na wizytę w Gabinecie Dietoterapii. Dopiero po konsultacji mogę indywidualnie dobrać konkretne zalecenia zdrowotno-dietetyczne, które są gwarancją sukcesu dla pacjenta. Serdecznie zapraszam.
Witam serdecznie,
Najprawdopodobniej, tak jak mówią lekarze, ma Pani bardzo szybka przemianę materii, która uniemożliwia przybranie na wadze. Często jest to uwarunkowane genetycznie a sama Pani pisze że w rodzinie są szczupłe osoby. Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby przeanalizować jeszcze Pani dietę. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
Dieta powinna dostarczać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby przytyć musi być Pani na tzw bilansie energetycznym dodatnim, czyli zjadać więcej niż Pani potrzebuje. Proszę przeanalizować swój jadłospis i zastanowić się czy oby na pewno odżywia się Pai prawidłowo i dostarcza odpowiednią ilość kalorii/dzień. Jeżeli miałaby Pani z tym problem można opisać mi swój przykładowy dzień - co Pani jada, jak często itp a ja wskarzę ewentualne błedy.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk
Witam,
jeżeli została wykluczona nadczynność tarczycy to proponuję stopniowo zwiększać wartośc kaloryczną diety. Proszę w tym celu łączyć posiłki białkowow-węglowodanowe (np. mięso plus makaron lub wedlina plus chleb) do każdego posiłku dokładać warzyw i nie zapominać o owocach i tłuszczu. Jeść dość obwitych 5-6 posiłków dziennie i nie zapominać o nawodnieniu. Z tygodnia na tydzień stopniowo zwiększać porcje i prawdopodobnie waga powinna stopniowo wzrastać
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn
Witam, nie zawsze ilość przekłada się na jakość.Można dużo jeść, a być głęboko niedożywionym;( Proszę zacząć prowadzić dzienniczek żywieniowy, do pobrania z mojej strony internetowej www.dietoterapia.waw.pl, przesłać mailem, wówczas będę mogła ocenić sposób żywienia i znaleźć ewentualne przyczyny.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób można zdrowo przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na przytycie dla 20-letniej osoby – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak szybko i bezpiecznie przytyć? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak zdrowo przytyć przy zdrowym odżywianiu w wieku 18 lat? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak szybko przytyć przy ćwiczeniach fizycznych? – odpowiada Agata Zmorkowska
- Jak szybko przytyć w wieku 28 lat? – odpowiada Mgr Sylwia Beyer-Wygońska
- Problem z przytyciem u 24-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co zrobić, aby szybko przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Trudności w przytyciu u 20-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta na przytycie dla 19-latki – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk