Jak ten trening wpływa na spalone kalorie?

Czy robiąc dokładnie taki sam godzinny trening teraz jak pół roku temu spalam mniej kcal? Trenuję taniec regularnie 1-2 x w tygodniu i kondycja jest już zdecydowanie lepsza. Jak to wpływa na spalone kcal? Czy jeśli męczę się dużo mniej to czy spalam też mniej kcal?

Tak, zdecydowanie stopień wytrenowania wpływa na wydatek energetyczny w czasie treningu. Jeśli wykonuje Pani obecnie te same treningi, o tej samej intensywności, mając dużo większy staż i wytrzymałość, zapewne organizm nauczył się działać o wiele efektywniej pod kątem wykorzystania energii i spala mniej kalorii, niż na początku. Na swoim przykładzie - gdy zaczynałam treningi siłowe mogłam spalić około 450 kcal w trakcie godziny, obecnie trenując siłowo w ciągu godziny nie przekraczam 300 kcal. Jest to oczywiście orientacyjnie na podstawie danych z zegarka monitorującego aktywność, ale nawet bez niego, czuję, że męczę się znacznie mniej. Stąd warto planować trening zakładając stałe zwiększanie i zmienianie bodźców treningowych, np. częstotliwości treningów, czasu ich trwania, tempa, czasu trwania przerw pomiędzy ćwiczeniami, czy w przypadku treningu siłowego - zwiększanie obciążenia. Można też dokładać inne aktywności oprócz regularnych treningów, np. marsze, jazdę na rowerze, basen, bieganie - to zwiększy ogólny wydatek energetyczny i zapobiegnie nudzie czy stagnacji. A przede wszystkim warto zadbać o tzw. spontaniczną aktywność, której często nie doceniamy, a odpowiada ona za sporą część wydatkowanej energii w ciągu doby.