Jak uporać się z własnymi uczuciami po stracie bliskiej osoby?

Witam. Mam 22 lata.. tydzień temu straciłam Mojego ukochanego Chłopaka... byliśmy razem 3,5 roku.. niestety w zeszły piątek popełnił samobójstwo.. przed tym co się stało chciał żebym do Niego przyjechała.. i los chciał że znalazłam Go nieżywego.. od tamtej pory nie potrafię normalnie funkcjonować.. codziennie wieczorem czuję dotyk na swoim ciele i po chwili zasypiam jak dziecko.. w dzień Jego pogrzebu wracając późnym wieczorem do domu zobaczyłam w krzakach przy drodze białą maskę... nie wiem czy coś się ze mną dzieje czy to tylko wyobraźnia .... proszę o jakąkolwiek pomoc...

Szanowna Pani,
smutne i przykre jest to, co Pani przeżyła, potrzebuje Pani wsparcia specjalistycznego, psychoterapii. Polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Pozdrawiam serdecznie

Strata bliskiej osoby i żałoba z nią związana to trudne i bolesne uczucia. Na ich przeżycie i przepracowanie potrzeba czasu. Czasem pustka i tęsknota (ewentualnie poczucie winy) doskwierają tak bardzo, że oprócz wsparcia bliskich potrzebna jest także pomoc specjalisty. Jeśli zatem Pani stan, łącznie z nietypowymi doznaniami (które mogą być także wynikiem przeżywanych emocji) będzie się utrzymywał przez dłuższy okres, warto pomyslec o konsultacji z psychologie. Pomoże on przeżyć żałobę, poradzić sobie z niepokojącymi uczuciami, przeżyć ból, żal, smutek, rozczarowanie, poczucie braku sensu i przyszłości.

Dzień Dobry Pani,

Pozwoliłam sobie, by zacząć od przesłania, słowami Manu Keirse, które kieruję do Pani:

Pozwól by pamięć ciepła
przetrwała mimo bólu.
Przedarła się przez serce cierpiące
jak śpiew ptaków rozbrzmiewający w deszczu.

Pochylam się nad Pani przeżywaniem, w związku z nagłą stratą Pani kochanego Chłopka i rozumiem (tak, jak potrafię) jak trudnych doznań Pani doświadcza.

Doświadczanie i przeżywanie straty jest bardzo trudnym procesem, który może trwać dłużej, gdyż śmierci samobójczej towarzyszą emocje o wiele większym natężeniu, niż w innych przypadkach.

Decyzja o odejściu, podjęta przez kochaną Osobę, jest odczuwana jako zdarzenie mocno traumatyczne i wyjątkowo bolesne, gdyż jest najczęściej olbrzymim zaskoczeniem i zadawaniem sobie pytania "Dlaczego?".

Opisane przez Panią symptomy mogą być wyrazem reakcji Pani ciała
na smutek, bo żałoba jest ciężkim doznaniem cielesnym, i można doświadczać różnych dolegliwości.

Proszę nie zostawać samej, proszę wyjść z potrzebą/prośbą o obecność oraz dostępność bliskich dla Pani Osób, którzy tylko byliby dla Pani obecni, jak również przyjmować drobne gesty życzliwości/dotyku.

W przypadku żałoby, jest potrzeba obecności bliskich Osób, i czasami jest potrzeba bycia samej, z powodu spadku energii- wskazane jest by sobie na to pozwalać.

Zachęcałabym Panią, do sięgnięcia po wsparcie Psychologa, gdyby poczuła Pani taką potrzebę.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest teraz Pani najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Proszę nie zostawać samej i sięgnąć po potrzebne Pani wsparcie psychologiczne