Jak wspomóc psychicznie kobietę po poronieniu?

Dzien dobry, Moja przyjaciolka poronila w 3 miesiacu ciazy (jej pierwsza ciaza), jak sie zachowac i jak jej pomoc? Dziekuje!

Witam!
Poronieniu mogą towarzyszyć silne emocje. Okres po tym zdarzeniu jest czasem radzenia sobie ze stratą i adaptowania się do nowej sytuacji. Dlatego ważne jest, by zapewnić kobiecie wsparcie i pomoc. Czasem wystarczy wspólnie z nią pobyć i towarzyszyć jej w trudnych chwilach. Zwykle osobom w otoczeniu utrudnia to lęk i obawy, jak pomagać, żeby nie pogorszyć sytuacji. Samo bycie obok i otwartość na potrzeby tej osoby wystarcza, by zapewnić jej wsparcie i bezpieczeństwo w tym trudnym okresie. Nie zaszkodzi również pytanie jej, czego oczekuje od Pani i jakiej pomocy w danej chwili potrzebuje. Akceptowanie jej stanu i stworzenie przestrzeni dla jej emocji może pozwolić Wam wspólnie przeżyć ten trudny czas i umocnić łączące Was więzi.

Pozdrawiam

Dzień dobry!

To pytanie, które warto zadać samej przyjaciółce - czego oczekuje? jakiej pomocy potrzebuje? czy i w jaki sposób chce rozmawiać o swojej stracie? jaki Wasz kontakt byłby dla niej teraz najbardziej pomocny?
Każda kobieta radzi sobie z poronieniem w nieco inny sposób i jej potrzeby wobec najbliższych są wtedy indywidualne.
Z pewnością warto okazać swoją gotowość do rozmowy i wsparcia (jeśli rzeczywiście czuje się Pani na siłach), a także doradzić, gdzie przyjaciółka może otrzymać pomoc i wsparcie psychologiczne w Państwa okolicy.

Pozdrawiam!