Witam serdecznie!
Postaram się kolejno odpowiedzieć na zadane pytania.
1. W diecie powinno ograniczyć się (do 10% energetyczności diety) węglowodany proste (słodycze, pieczywo pszenne, ryż brązowy, produkty wysokoprzetworzone). Nadmiar cukrów prostych odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. Nadmierna masa ciała prowadzi do m.in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Zachęcam do spożywania węglowodanów złożonych, które powinny stanowić podstawę diety (np. kaszy gryczanej, ryżu brązowego, pieczywa razowego).
2. Powinno spożywać się od 4-6 regularnych posiłków co 2-4 godziny dziennie. Kaloryczność diety jest ustalana indywidualnie dla każdego z nas i zależy od naszego wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.
3. W celu profilaktyki zdrowotnej powinniśmy jeść produkty o małym stopniu przetworzenia. Słodycze, dania typu fast-food itp. powinny być spożywane jedynie okazjonalne. Najzdrowsza jest żywność naturalna. Zachęcam do czytania etykiet produktów spożywczych.
4. Jeśli chodzi o płyny, to zalecane jest ok 1,5-2l płynów dziennie. Oczywiście ilość ta może ulegać pewnym modyfikacją np. zwiększamy ją podczas uprawiania aktywności fizycznej. Najlepiej wybierać wody niegazowane, herbaty ziołowe, świeże soki. Unikanie napojów słodzonych ograniczy ilość spożywania cukrów prostych.
Podsumowując. Zachęcam do głębszego zapoznania się z zasadami racjonalnego żywienia oraz informacjami związanymi ze skutkami zdrowotnymi naszych błędów żywieniowych i niskiej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Panie Jakubie, bardzo dużo pytan, w zasadzie na indywidualną konsultację dietetyczną. Wypracowanie zdrowych mądrych nawyków, nauczenie się pewnego schematu postępowania to praca, która w zależności od samodyscypliny trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.Potem staje się zwykłym dobrym nawykiem na całe życie.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zdrowe nawyki żywieniowe pomagające schudnąć – odpowiada Natalia Ulewicz
- Złe nawyki żywieniowe u syna – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Zdrowa dieta dal 21-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak kształtować w dziecku dobre nawyki żywieniowe? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zdrowe odżywianie się po 20-tce – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak zdrowo schudnąć w wieku 19 lat? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Co konkretnie jeść, aby być zdrowym? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak zdrowo schudnąć 10-15 kg? – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Co powinnam zrobić, aby zdrowo schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Natalia Ciesielczuk
- Jaka dieta dla 57-latka? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki