Jak zapisać się do lekarza psychiatry?

Witam, moje pytanie jest nietypowe więc nie wiem czy mogę je tu zadać. Mianowicie walczę z ciężką depresją i możliwe, że również z paranoją więc chciałbym pójść do psychiatry w państwowej przychodni, ale nie wiem jak to zrobić. Mam 18 lat. Jestem bardzo młody, dopiero wkroczyłem w pełnoletniość i niektórych rzeczy nie potrafię sam załatwić. Zwykle w takich sytuacjach radą służy mi matka, ale nie chcę, by wiedziała, że coś jest ze mną nie w porządku, bo i tak ma za dużo zmartwień, a innych członków rodziny po prostu nie posiadam. Dlatego zwracam się o pomoc tutaj. Bardzo proszę, jeśli to możliwe, o wyjaśnienie krok po kroku jak umówić się na wizytę. Sprawa jest dla mnie skomplikowana tym bardziej, że nie jestem obecnie zapisany do żadnej przychodni. Prosiłbym również o napisanie jakie dokumenty powinienem ze sobą zabrać.

Witam serdecznie,
Aby zapisać się do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy więc zadzwonić i poprosić o połączenie z rejestracją poradni zdrowia psychicznego. Możesz również  udać się tam osobiście. W rejestracji należy poprosić o wyznaczenie dogodnego dla Ciebie terminu wizyty, możesz zapisać się też na określoną godzinę.

Możesz wtedy zapytać, jakie dokumenty są wymagane przy rejestracji. Przed pierwszą wizytą należy w rejestracji okazać dowód osobisty oraz dowód ubezpieczenia. Rejestratorka założy Ci wtedy kartę, stanowiącą Twoją dokumentację medyczną. Jest ona objęta tajemnicą lekarską. W trakcie pierwszej rozmowy z lekarzem powinieneś wskazać, czy zgadzasz się na udzielanie informacji o Twoim stanie zdrowia innym osobom (np. rodzinie), czy też nie wyrażasz takiej zgody.

Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą wyniki aktualnych badań oraz karty informacyjne leczenia szpitalnego (nie tylko psychiatrycznego), jeśli takowe posiadasz.

Powodzenia!!