Jak zapobiec nadwadze?

Witam serdecznie mam córkę 14 letnia masa jej ciała to 81 kg wzrost 179cm. Spokojny tryb życia. Stopień aktywności fizycznej do godziny ćwiczeń dziennie nigdy się nie odchudzała w rodzinie występuje nadwaga. Lekarz nie stwierdza żadnych chorób przewlekłych. Jadłospis 4- 5 posiłków dziennie małe porcje zdrowa żywność brązowy razowy chleb, otręby, żadnych tłuszczy nie smażonego nic gazowanego, warzywa surowe gotowane, drób, chude wędliny, jedna porcja owoców dziennie, wyeliminowane jogurty i sery, przerwy miedzy posiłkami 2-3h, do picia woda nie gazowana. W opinii lekarza córka nie jest otyła, a jej nadwaga wiąże się z hormonami dojrzewania. Od 4 lat waga wzrasta. Córka dorastała z "batonem w reku" od najmłodszych lat borykała się z nadwagą, od 8 roku życia przeszła na zdrowa dieta zwana zdrowym trybem życia, czasem zje słodycze ale nie zdarza się to często. Przebywamy w kraju w którym otyłość jest na porządku dziennym, więc córka nie czuje się źle w swoim ciele, pragnę pomoc córce poniewaz nie wiem gdzie tkwi problem. Na pierwszy rzut oka wygląda na wysoką, dobrze zbudowana osobę, jednak jest 14latką z nadwaga. Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Dziękuję pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam,

Może być tak, że córka „wyrośnie” z nadwagi, jednak mimo to warto wykonać badania hormonów tarczycy. Z drugiej strony córka może podjadać wtedy gdy jest w szkole, ponieważ nie chce być różna od rówieśników. Warto uświadomić dziecko, dlaczego zdrowe odżywianie jest takie ważne i podkreślać, że jest również bardzo modne. Przez internet trudno jest mi powiedzieć bez indywidualnej rozmowy jaka może być przyczyna tej nadwagi. Bardzo ważne jest również oparcie w rodzicach, dlatego największym błędem jest wytykanie dziecku nadwagi (tym bardziej jeśli jest mała).

Pozdrawiam serdecznie.