Jak żywić się przy podagrze?

Mam 49 lat i 'klasyczną' podagrę. To drugi mój atak (poprzedni 3 lata temu). Brałem 1/2 tabletki Miluritu dziennie. Oprócz zimy kilka dni w tygodniu rower 15-20 km. Jem dużo (sam gotuję, bo lubię mniej typowe potrawy).Wiem, że na dłuższą metę dieta jest ważna.Znalazłem wiele list produktów (zwykle krótkich) które powinno się ograniczać. I tu mam problem. Zawsze piszą o alkoholu, czerwonym mięsie itd. Ale jak mam określić np. szkodliwość kaparów, batatów, ślimaków czy octu balsamicznego z Modeny?

Dzień dobry,

należy ograniczyć w diecie puryny, które znajdują się głownie w mięsie ( też drób) oraz rybach. Dlatego też te tabele nie są obszerne. Zaleca się dietę mleczno-jajeczno-warzywną.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Z diety należy wyeliminować:
Wywary z kości i mięsa
Galarety mięsne i rybne
Konserwy mięsne i rybne
Ryby
- z rodziny śledziowatych (sardynki, szproty, śledzie)
- wszystkie tłuste
Podroby
Wędliny
Mięso
- dziczyzna
- cielęcina
- baranina
Produkty mleczarskie:
- sery białe tłuste
- sery podpuszczkowe-żółte
- sery pleśniowe
- sery topione
Tłuszcze zwierzęce:
- łój
- słonina
- boczek
- smalec
Suche nasiona roślin strączkowych
Warzywa:
- brokuły
- rabarbar
- fasolka szparagowa
- groszek zielony
- kukurydza
- szczaw
- szpinak
Grzyby za wyjątkiem kurek
Marynaty
Napoje alkoholowe – wszystkie
Kawa
Czekolada
Mocna herbata czarna
Kakao
Drożdże nawet jako suplementy diety
Ostre przyprawy
Dieta w dnie moczanowej powinna zawierać nie tylko mało puryn, ale mniej tłuszczu – połowę ilości, występującej w tradycyjnej, prawidłowo zbilansowanej diecie, np. diecie śródziemnomorskiej, a więcej węglowodanów. Dieta bogata w węglowodany wzmaga wydalanie moczanów z moczem, a dieta bogata w tłuszcze wzmaga wchłanianie tych związków w kanalikach zwrotnych.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl