Jaka dieta będzie dla mnie najskuteczniejsza?

Witam, Mam 22 lata, ważę ok 48 kg. a wzrostu mam ok 161/2... Ostatnio trochę schudłam, ale teraz odmawiam sobie wszystkiego bo boję się przytyć.. Wiem, że powinno się jeść wszystko ale w umiarze, tylko ja nie wiem ile tego ma być.. Wiem słodyczy należy unikać, ale ja czasem nie umiem sobie odmówić;/ naprawdę bardzo kuszą:) Tak, powinno się spożywać od 4-5 posiłków dziennie ale ja chodzę na uczelnię i nie mam takiej możliwości...

Jem ostatnio za mało (tak mi się wydaje) bo np. pół bułki, później za 3 godz. jakiś owoc lub wafel ryżowy, później obiad (za 3 h) ostatnio pół worka ryżu z leczo, a za 10 min na deser jedno ciastko korzenne, a na kolacje o 17 ostatnio zjadłam 2 wafle ryżowe i marchewkę i plasterek wędliny: polędwicy łososiowej.. Nie wiem czy to dużo czy mało wiem, że jestem głodna ciągle... Znajomy powiedział mi że też nie można pić zwykłej wody niegazowanej tylko chociaż ją skropić sokiem z cytryny bądź innym, aby organizm czuł że to są kalorie, żeby potem ich się pozbyć... bo sama woda niby zostaje w organizmie.. proszę o pomoc dziękuję.

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 18,3  kg/m2, co świadczy o tym, że masz niedowagę. Waga prawidłowa to BMI w zakresie 18,5 - 24,9 kg/m2, czyli w Twoim przypadku 48,5 - 65 kg. Musisz pamiętać, że zbyt niska masa ciała także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych, dlatego zadbaj o swoją dietę, aby Twoja masa ciała już nie malała. Być może Twoje złe samopoczucie i niezadowolenie z własnego wyglądu wynika z nieprawidłowego składu ciała - np. za mało tkanki mięśniowej i odwodniony organizm. Żeby to sprawdzić polecam Ci badanie składu ciała u dietetyka.

Jeśli chodzi o dodawanie cytryny do wody to ma to na celu lepsze nawodnienie organizmu, ponieważ taka woda dobrze nawadnia tkanki, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i odkwasza organizm. Ale na pewno nie jest "źródłem kalorii" - gdybyś zjadła nawet całą cytrynę, dostarczysz swojemu organizmowi tylko 30 kalorii, a kilka kropel cytryny praktycznie nie ma wartości energetycznej.

Żeby utrzymać aktualną masę ciała powinnaś spożywać około 1600 kalorii. Przykładowy jadłospis:

Śniadanie - serek twarożkowy z pomidorem i szczypiorkiem, 2 kromki pieczywa żytniego posmarowane margaryną, herbata z łyżeczką miodu

II śniadanie - jabłko, woda mineralna niegazowana

Obiad - Schab z pestkami słonecznika i oliwą z oliwek, brązowy ryż, mix sałat z jogurtem, napar z cytryny i imbiru z łyżeczką miodu

Podwieczorek - brzoskwinia, woda mineralna niegazowana

Kolacja - szklanka mleka krowiego 2% tłuszczu, woda mineralna niegazowana