Czy ten jadłospis jest odpowiedni, jeśli chcę schudnąć?

Mam 15 lat a moim celem jest zrzucenie 4 kg. Sama ustaliłam sobie własną dietę i codziennie wieczorem ćwiczę ok. 30-50 minut, Co robię źle? Czy będę mogła sobie kiedyś pozwolić na jakieś ciasteczko czy cukierek? Jak utrwalić wagę i zapobiec efektowi jojo? Dodam że jestem całkiem zdrowa. Proszę o radę Mój jadłospis z ostatniego tygodnia: Śniadanie: ostatni mleczny start II śniadanie: jabłko Obiad: kawałek gotowanego indyka + sałata + pół pomidora Podwieczorek: nic Kolacja: listek sałaty Po 18.00 - nic Śniadanie: kromka ciemnego pełnoziarnistego chleba + kawałek ogórka zielonego II śniadanie: jabłko, 0,5 serka homogenizowanego naturalnego O Obiad: kawałek gotowanego indyka, sałata, 3.4 pomidora Podwieczorek: kawałeczek mięsa z kurczaka z rożna Kolacja: 60g twarożku chudego + szczypiorek + rzodkiewka 18.00 - okruszki z ciasta ;/ później nic Śniadanie: kromka ciemnego pełnoziarnistego chleba + pół gotowanego jajka II śniadanie: jogurt naturalny, jabłko, 3 rzodkiewki Obiad: (kawałeczek mięsa z rożna i okruszki ;( ) kasza gryczana (pół woreczka) z kefirem Podwieczorek: nic Kolacja: 0,5 serka homogenizowanego naturalnego Po 18.00 - nic Śniadanie: wafel ryżowy + pół jajka na twardo II śniadanie: jogurt naturalny, jabłko, 3 rzodkiewki Obiad: 1/2 pomidora, 1/3 woreczka kaszy gryczanej z kefirem Podwieczorek: wafel ryżowy Kolacja: wafel ryżowy, kiwi Po 18.00 - nic Śniadanie: pół bułki pełnoziarnistej + pół jajka na twardo II śniadanie: tost Dukana (3 łyżki otrąb, jajko, łyżka serka homo/ jogurt nat., łyżeczka proszku do pieczenia - wymieszać, na 4 min. do mikrofalówki,) jabłko Obiad: gotowany indyk + gotowana marchewka i pietruszka Podwieczorek: pół serka homo naturalnego Kolacja: trochę serka Bielucha, kiwi Po 18.00 - nic Śniadanie: pół bułki pełnoziarnistej z Bieluchem II śniadanie: tost Dukana, jabłko, pół wafla ryżowego Obiad: gotowany indyk + gotowana marchewka i pietruszka Podwieczorek: nic Kolacja: jogurt naturalny, urwany kawałeczek palucha "grahamowego" z sezamem z Bieluchem Po 18.00 - nic Śniadanie: 1/4 palucha grahamowego z sezamem z Bieluchem + 3 listki sałaty + 2 rzodkiewki II śniadanie: jabłko, jogurt naturalny, mentosy Obiad: pół woreczka ryżu + marchewka i parę brokułów gotowane, fasola czerwona z puszki Podwieczorek: nic Kolacja: mała bułka pełnoziarnista z Bieluchem + troszkę groszku Po 18.00 - nic Śniadanie: pół grahamki + gotowane jajko II śniadanie: jabłko, mentosy Obiad: (jako podwieczorek )2 łyżki Bielucha, pół grahamki Podwieczorek: (jako obiad) gotowany indyk + marchewka i brokuły gotowane Kolacja: 2 łyżki Bielucha Po 18.00 - nic

Redakcja abcZdrowie

Dieta którą opisałaś jest bardzo rygorystyczna. Produkty są dobre i wybrałaś je właściwe ale w takiej ilości dostarczają Ci mniej więcej 1/3 twojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Jako że wciąż się uczysz powinnaś unikać diet które są tak bardzo niedoborowe. Ich dłuższe stosowanie może skutkować obniżeniem Twojej wydajności, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Podstawowym pożywieniem dla naszych szarych komórek jest glukoza, wtórny produkt przemiany składników które zjadasz.

Postaraj się rozpisać swój dzienny jadłospis  tak byś na każdy z 3 głównych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) zjadła:
- coś węglowodanowego- ciemne pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, płatki zbożowe (unikaj kupnych musli i płatków kukurydzianych), ziemniaki (z wody, z zieleniną, bez masła czy śmietany). Jak
- warzywa, mogą być świeże, mrożone, gotowane, przygotowane na parze, ew. smażone na niewielkiej ilości tłuszczu.
- coś białkowego: chude lub półtłuste białe sery, chude mięso i wędliny, ryby, jaja, fasolę, groch, soje, soczewicę,
Na II śniadanie i podwieczorek możesz przygotować sobie pełnoziarnistą kanapkę, z porcją warzyw i chudą wędliną, czy jogurt i owoc. Polecam też soki owocowe i warzywne typu jednodniowe (np. jabłkowy z selerem czy z czerwonych buraków). Na słodycze też znajdzie się pora. Przyjmij zasadę że jesz je dwa razy w tygodniu. Zawsze na II lub góra III posiłek. A najlepiej do godziny 12 w południe. Wybieraj nieduże porcje, np. jeden batonik, czy tradycyjny kawałek ciasta. Pamiętaj że są zdrowe słodycze np. pełnoziarniste ciasteczka, czy cisto marchewkowe. Zwróć też uwagę na prawidłowe nawodnienie. Wypijaj co najmniej 1,5 litra czystej wody w ciągu dnia. Dodaj do niej plasterek cytryny czy listek mięty, będzie smaczniejsza i ciekawsza w smaku.