Witam,
jeżeli chcemy skutecznie schudnąć i nie być narażonym na efekt jojo, trzeba przede wszystkim dostarczać odpowiednią ilość kalorii podzieloną na 4 - 5 posiłków. Przerwy między posiłkami powinny wynosić od 2,5 - maksymalnie 4 godzin. Regularne spożywanie posiłków pozwala unormować przemianę materii, umożliwia właściwe wykorzystanie składników pożywienia i zapobiega odkładanie się tkanki tłuszczowej. Najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad, śniadanie również obfite powinno składać się z węglowodanów złozonych (pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, płatki pełnoziarniste, nalesniki/placuszki z mąki pełnoziarnistej), pełnowartościowego białka (mleko, twaróg, jogurt, chuda wędlina dobrej jakości, sery, jaja), owoców i warzyw. II śniadanie to najlepiej niewielka przekąska typu owoc. Podwieczorek to np garść orzechów, sok warzywny, kefir. Kolacja powinna być lekka, zjedzona ok. 3 godz. przed pójściem spać. Przede wszystkim unikajmy słodyczy, słonych przekąsek, fast foodów, soków i napojów gazowanych i produktów przetworzonych (pasztetów, parówek, gotowych dań, słodzonych "owocowych) jogurtów, słodkich serków, bialego pieczywa.
W celu ustalenia odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego konieczne jest wykonanie analizy składu ciała. Wówczas można dostosować podaż kalorii odpowiednio do optymalnego tempa chudnięcia. Ważna jest również szczegółowa analiza dotychczasowego odżywiania i korekta nawyków żywieniowych.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana przeprowadzenie analizy Pani sposobu odżywiania, korektą nawyków żywieniowych, indywidualną poradą, analizą składu ciała lub indywidualnie przygotowaną dietą zapraszam do gabinetu w Gdyni ul. Czeremchowa 1.
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny tel.: 601 656 116
e-mail: dietetyk@dietanacodzien.com
www.dietanacodzien.com
Witam,
Proponuję udać się do dietetyka aby przeprowadzić dokładny wywiad chorobowo -żywieniowy z uwzględnieniem wszystkich problemów i stworzyć maksymalnie dostosowaną do Pani dietę. Tutaj możemy jedynie podawać ogólniki, które i tak za wiele nie pomogą. Przypominam również, że dieta to nie 2-3 miesięczny etap w naszym życiu ale sposób w jaki powinniśmy się odżywiać. Nie istnieje coś takiego, że jesteśmy na diecie przez 2 miesiące a później dosłownie "rzucamy" się na jedzenie - metabolizm tego nie "ogarnie".
Dzień dobry!
Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Jeżeli myśli Pani o trwałej utracie kg i utrzymaniu przez resztę życia odpowiedniej masy ciała, należy zmienić sposób odżywiania a odrzucić wszelkie diety "na jakiś czas". Polecam odżywianie się fizjologiczne, dostosowane do Pani trybu życia i stanu zdrowia. Niemniej nie istnieje jedna recepta na dobrą dietę dla każdego. Najlepiej jest zgłosić się do specjalisty, który na podstawie szczegółowego wywiadu zaproponuje odpowiednią ścieżkę dietetyczną dla Pani. To, co już można zrobić (a wręcz należy!), to skrupulatne czytanie składu produktów spożywczych - unikanie produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy czy utwardzony tłuszcz roślinny. O tym, jak ważna jest świadomość, z czego składają się kupowane produkty spożywcze, piszę na moich blogach:
www.foodring.blogspot.com oraz www.co-my-jemy.blogspot.com Zapraszam do lektury i zachęcam do jak najszybszego skorzystania z porady dietetycznej specjalisty :)
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka dieta, aby zdrowo się odżywiać? – odpowiada Mgr Magdalena Drażba
- Jak się odchudzić bez efektu jojo? – odpowiada Dr Anna Brinken
- Jak schudnąć skutecznie i bez efektu jojo w wieku 21 lat? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jak powinna wyglądać dieta redukcyjna? – odpowiada Mgr Małgorzata Mięsowicz
- Dieta na szybką utratę wagi – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy dieta dobrych kalorii jest zdrowa przy redukcji? – odpowiada Mgr Klaudia Wita
- Jaka dieta odchudzająca przy nadciśnieniu? – odpowiada Mgr Ewelina Tabaczar
- Jaka dieta podczas uczęszczania na siłownię dla 43-latki? – odpowiada Mgr Joanna Śledziona
- Dieta dla 7-latka z AZS – odpowiada Dr inż. Beata Grabowska
- Jak wrócić do diety po wystąpieniu efektu jojo? – odpowiada Mgr Elżbieta Sternal
artykuły
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Dietetyk kliniczny - kim jest i czym się zajmuje
Dietetyk to specjalista, do którego udajemy się, a
Czy to zmierzch toksycznej kultury dietetycznej w Polsce?
Badanie wykazało, że 60% Polaków ma za sobą próby